Polienko do lesa článkov o prezidentovi Andrejovi Kiskovi a o tom ako sa podvod nestal

Daňové nezrovnalosti, ktoré vznikli počas kampane Andreja Kisku vzbudzujú nedôveru a oprávnené pochybnosti, keďže okolnosti naznačovali, že išlo o možný podvod. Na celom prípade naviac šokuje  postoj opozície.

Prezident Kiska počas svojej volebnej kampane za prezidenta použil prostriedky Travel Agency (KTAG), ktorá patrí Andrejovi Kiskovi a jeho bratovi Jaroslavovi. Tieto prostriedky firma účtovala ako náklady na vlastnú réžiu a jednak požadovala vrátenie DPH a tiež si o tieto peniaze znížila daňový základ a zaplatila menej daní ako mala. Daňový úrad na to prišiel, firma doplatila neoprávnene získané peniaze a pokutu vyše 27 tisíc eur. Trestný čin, ktorý sa tu inak reálne stal, prejavením ľútosti a zaplatením pokuty nepokračoval a na situáciu sa hľadí, ako keby trestný čin nenastal.

Prezident Kiska, tvrdí, že to bola účtovná chyba, ktorá sa „stala“, bola napravená a splatená.

Ale…

podvod

Iba úplný idiot si môže povedať, že politická kampaň súkromnej osoby je daňovo uznateľný výdaj a toto zahrnúť do výkazov. Pripomínam, že v prvom prípade išlo o neoprávnený odpočet DPH a následne aj o zníženie základu dane vo výške 136 tisíc eur. Zákon totiž jasne hovorí, že „daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov…“ – viď Zákon č. 595/2003 Z. z. (Zákon o dani z príjmov) § 2 písm. i). Ak v spoločnosti KTAG neboli majitelia a účtovníci idioti, pri takejto veľkej sume je na stole druhý predpoklad. Išlo o zjavný daňový podvod. Ak by na druhej strane nešlo o podvod, znamenalo by to podľa dikcie zákona, že spoločnosť očakávala od výhry Kisku zabezpečenie príjmov. Čo sa však nezhoduje s obrazom Andreja Kisku ako človeka, ktorý ide do verejnej funkcie nezištne, aby obhajoval práva občanov (to je vtip). Je len na vás, čomu uveríte.

Treba tiež pripomenúť, že Andrej Kiska minul na svoju kampaň z prostriedkov firmy KTAG viac ako je podľa zákona povolené na kampaň. Kandidát na funkciu prezidenta totiž môže na svoju propagáciu počas oficiálnej kampane pred voľbou vynaložiť podľa zákona najviac 132 775 eur vrátane dane z pridanej hodnoty.

Áno, opozícia má pravdu, že ide o porušenie daňového tajomstva, má pravdu, že to „niekto“ účelovo využil vo svoj prospech, má dokonca pravdu aj v tom, že Baštrnák a Kiska sa dostávajú na jednu úroveň a tým sa relativizuje malý podvodníček s podozrením na organizovanú trestnú činnosť.

Veľmi skoro však zabudli na kauzu Rybanič, keď asistent poslanca vyniesol údaje podliehajúce bankovému tajomstvu aby poukázal na podozrivé pohyby finančných tokov verejných činiteľov medzi osobami podozrivými z trestnej činnosti. Vtedy obhajovali, že nie je dôležité ako sa dostanú na verejnosť informácie o páchaní podozrivej činnosti. Dôležité sú samotné informácie. Podvod, resp. jeho príprava ostane podvodom stále.

A tiež zabudli, za čo odstupovali prezidenti v iných krajinách. V Maďarsku za to, že sa prišlo na odpisovanie v habilitačnej práci prezidenta a v Nemecku za to, že prezident v minulosti dostal pôžičku s úrokom, ktorý bol menší ako bol v tom čase na trhu bežný. Porovnajte si konanie prezidenta Slovenskej republiky, ktorý dnes obieha Slovensko s prejavmi o morálke, etike, potrebe dodržiavať zákon. V jeho prípade to vyznieva trocha smiešne.

8 thoughts on “Polienko do lesa článkov o prezidentovi Andrejovi Kiskovi a o tom ako sa podvod nestal

 • 14.9.2017 at 2:23
  Permalink

  Čo je povolené BOHOVI nie je povolené volovi.Aj ja som mala teraz tak vybavenú spravodlivosť na zaplakanie.Už neverím nikomu.Spravia s človeka psychicky chorého a skutok sa nestal.Dúfam že na každého príde,BOŽIE mlyny melú pomali ale isto.Niet sa čo čudovať žijeme na SLOVENSKU.

  Reply
 • 16.9.2017 at 10:21
  Permalink

  https://nazory.pravda.sk/komentare-a-glosy/clanok/441818-kiska-bez-svatoziary/

  Ak teda Kiska nie je neskonale naivný a pri účtovaní skutočne došlo k závažným pochybeniam, mal o tomto prípade verejnosť včas informovať, aby predišiel akýmkoľvek pochybnostiam. Keďže tak neurobil on sám, ale až po prevalení kauzy, existuje oprávnený dôvod domnievať sa, že sa nebolo príliš čím chváliť…

  Podsúvať ministerstvu financií a vládnym činiteľom, že ide „mafiánsky útok“ na jeho osobu, je veľmi nedôveryhodný spôsob obrany. Ak by skutočne chcel niekto Kisku diskreditovať, urobil by tak v čase, keď sa ešte špekulovalo o jeho ďalších politických ambíciách. Teraz, keď jasne povedal, že novú stranu nehodlá zakladať a s najväčšou pravdepodobnosťou už druhýkrát nebude kandidovať za prezidenta, chýba takémuto útoku zmysel.

  Na druhej strane, tým, že prezident odmietol zverejniť ďalšie dokumenty ako jeho firma KTAG účtovala náklady na jeho prezidentskú kampaň, na seba vrhol tieň pochybností, že v jeho financovaní nie je všetko kóšer. Oveľa viac by celej veci prospelo, keby teraz hral s otvorenými kartami.

  Reply
 • 16.9.2017 at 11:15
  Permalink

  https://www.aktuality.sk/clanok/521642/komentar-petra-kremskeho-za-kauzu-s-uctovnictvom-si-prezident-moze-sam/

  V prvom rade treba povedať, že takáto informácia sa v médiách neobjavila náhodou. Celé Slovensko, najmä jeho politika a ekonomika sú postavené na ľuďoch, ktorí na iných niečo vedia a dokážu z toho vytĺcť kapitál – moc, vplyv a peniaze. To, že sa takéto informácie dostali na verejnosť, je len dôkazom, že prezident Kiska niekomu leží pekne hlboko v žalúdku.
  Čierne je čierne

  Na druhej strane si prezident za túto kauzu môže do veľkej miery sám. Nechať výdavky na kampaň „potopiť“ vo svojej firme a ešte si aj pýtať vratku DPH, to je naozaj prejav veľkej ekonomickej, ale aj politickej naivity.

  Neobstojí tvrdenie, že bol presvedčený, že sa to účtuje správne. Toto si človek, ktorý vstupuje do ringu plného politického bahna a prináša zmenu a chce byť morálnou autoritou, jednoducho nemôže dovoliť zanedbať. Čierne musí ostať čiernym a biele bielym, ak z toho bahna sebectva raz chceme vyliezť. Nefarbime si to na ružovo.

  Samozrejme, na Slovensku je bežné používať akékoľvek bločky a faktúry ako nástroj zníženia daní, mnohí podnikatelia dokonca takéto bločky a faktúry aj kupujú na čiernom trhu. Je to však neetické a protizákonné. Zákon jasne hovorí, že firma môže vykázať ako daňovo uznateľný náklad iba taký svoj výdavok, ktorý prispieva k zvýšeniu alebo udržaniu hospodárskeho výsledku.

  Výdavky na politickú kampaň Andreja Kisku určite nemožno takto označiť.

  Reply
 • 17.9.2017 at 13:20
  Permalink

  https://www.aktuality.sk/clanok/520656/komentar-daga-danisa-kiska-urobil-hrubu-chybu/
  Dnes už môžeme nechať bokom otázku, či šéf Kiskovej firmy KTAG spáchal krátením dane trestný čin. Polícia vec uzavrela – išlo o trestný čin, no jeho trestný účinok zanikol tým, že firma daň doplatila a odstránila škody. Vo veci sa neviedlo trestné stíhanie, vybavila sa na úrovni daňovej správy.

  Prezident má – čisto formálne – pravdu aj v tom, že spory medzi podnikateľom a daňovým úradom o to, čo je nákladová položka, sú pomerne bežné.

  V tomto bode sa však Kiskov argumentačný komfort končí. Ostatné veci sú buď ťažko obhájiteľné, alebo neobhájiteľné.

  V prvom rade je právne aj morálne celkom neprípustné, aby si politický kandidát výdavky na svoju osobnú kampaň „prikryl“ vlastnou firmou, ktorá si ich následne zaúčtuje do obchodných nákladov. Aby sporným spôsobom ušetrila na dani 27-tisíc eur (v starej mene takmer milión korún).

  Kiska si nerobil komerčnú kampaň ako šéf firmy KTAG. Spoločnosť má príjmy prevažne z prenájmu kancelárskych priestorov a Andrej Kiska nebol jej „reprezentant“. Iba spoluvlastník. Kampaň si robil ako súkromná osoba. Motív nebol obchodný, ale výlučne politický.

  V takýchto prípadoch ani začiatočníci nezvyknú hazardovať a spájať biznis s politikou. Vstup do vysokej politiky – navyše priamo do prezidentskej kampane – je červená čiara, kde sú nároky na čistotu financovania vyššie ako kdekoľvek inde.

  Kiskova politická kampaň, zaúčtovaná do obchodných nákladov rodinnej firmy, bola školácka chyba. A zlý vtip.

  Hlavný a mimoriadne nepríjemný problém je v tom, že Kiskovu chybu môžu využiť ľudia ako podnikateľ Bašternák, ktorí pochybným spôsobom obrali štát o milióny eur a dnes sa spoliehajú na „účinnú ľútosť“, ktorá by im po doplatení dane mohla vymazať trest.

  Samozrejme, miliónové kšefty Bašternáka (Kočnera) sa nedajú porovnávať so sporom o daň z príjmu Kiskovcov a ich firmy. Tieto prípady nemajú nič spoločné. V jednom išlo o spornú nákladovú položku, v druhom ide o podozrenia z rozkrádania štátnych peňazí cez miliónové podvody s DPH.

  Spoločnú však majú právnu slučku, ktorá Bašteránkovi umožňuje „prejaviť účinnú ľútosť“ – a doplatiť škody. Čím by sa mohol vyhnúť trestu – ak nebude problém s prokuratúrou či s verejnou mienkou.

  Kiskovu chybu môžu využiť. Prípadne zneužiť vo svoj prospech.
  A možno to už robia.

  Reply
 • 17.9.2017 at 20:54
  Permalink

  Nieje zarazajuce, ze o tom volebnom podvode sa vedelo uz od zaciatku. teda od ukoncenia volieb. a mna uz nezaraza to,ze Fico neprotestoval. Nikdo zo smeru neupozornil na to ze Kiska vynalozil viac, a ministerstvo financii nepozaduje zaplatenie pokuty 12 milionov.

  Mne to pride ze jeden oligarcha (meno si domyslime) proste mal v druhom kole volieb dva biele kone. a oba dostali jasne pokyny ako sa maju k sebe chovat.

  Reply
  • 25.9.2017 at 12:49
   Permalink

   Toto tvrdím aj ja, že celá voľba prezidenta bola hra na dobrého a zlého policajta.A nesúhlasím s vetou Myškina „Na druhej strane si prezident za túto kauzu môže do veľkej miery sám. Nechať výdavky na kampaň „potopiť“ vo svojej firme a ešte si aj pýtať vratku DPH, to je naozaj prejav veľkej ekonomickej, ale aj politickej naivity.“ To nebola žiadna ekonomická a ani politická naivita. Ekonomicky to bol podvod ako vyšitý, ktorý bol ako podvod aj robený a politicky to nebola naivita, je jasné, že sa spoliehal na chrbát krytý usáckou ambasádou a sorošovými štetkami v mimovládkach, jednoducho,bol ubezpečený a presvedčený, že čoskoro po zvolení prezidentom sa podarí tak rozložiť spoločnosť a štát a ovládnuť kompletne všetky súčasti štátu a umlčať skutočnú opozíciu, že jeho podvody nebude mať kto vytiahnuť na svetlo. Jednoducho nedočkavý chamtivec.

   Reply
 • 19.9.2017 at 18:03
  Permalink

  Kiska by neodstúpil. To by jeho samoľúbosť neprežila!

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *