Akcie Amazonu klesli o 1,4 percenta. Európska komisia preveruje, ako firma nakladá s údajmi

Ak by komisia zistila pochybenia zo strany Amazonu, americká korporácia môže čeliť pokute až do výšky desiatich percent globálneho obratu za porušenie protimonopolných pravidiel EÚ, pripomína agentúra Reuters.

Eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestager uviedla ako potenciálne problematickú skutočnosť, že internetový obchod Amazonu môže využívať na predaj svojho tovaru aj ďalšie firmy.

Amazon má ale možnosť v tomto konkurenčnom boji na svojej platforme využívať dáta, ktoré od obchodníkov získava. “K tejto téme zbierame podklady. Rozoslali sme celkom veľké množstvo dotazníkov predajcom, aby sme získali úplný vhľad do problematiky, “uviedla na tlačovej konferencii Vestager.

Dodala však, že vyšetrovanie ešte nebolo oficiálne začaté. Ak by k tomu došlo a Komisia zistila pochybenia zo strany Amazonu, americká korporácia môže čeliť pokute až do výšky desiatich percent globálneho obratu za porušenie protimonopolných pravidiel EÚ, pripomína agentúra Reuters.

V Európe Amazon pôsobí od roku 1998, kedy otvoril obchod v Nemecku a Británii, ďalšie postupne spustil vo Francúzsku, Taliansku, Španielsku a posledný zatiaľ v Holandsku v roku 2014. Nie v každom z nich ale poskytuje plný servis, napríklad v Holandsku ponúka len knihy .

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.