Americké sankcie viedli k “neočakávanému vzostupu” ruského hospodárstva, píše The Wall Street Journal.

“Rusko sa cíti lepšie s vysokými cenami ropy a slabým rubľom. Z pohľadu rozpočtu je to dvakrát pozitívne, “uviedol novinám odborník investičnej spoločnosti Aberdeen Asset Management.

Noviny poznamenali, že sankčné opatrenia uložené Spojenými štátmi vyvolali rast cien ropy a slabší rubeľ, a to  spoločne iba posilnilo ruskú ekonomiku.

Podľa The Wall Street Journal sankcie Washingtonu voči Teheránu viedli k zvýšeniu cien ropy o 14 percent od polovice augusta, čo vývozcom z čierneho zlata z Ruska umožnilo výrazne zvýšiť príjmy.

Príjmy ruských ropných spoločností Rosneft a Lukoil v tomto roku vzrástli o 56 a 39 percent.

Rubeľ potom klesol od apríla o 15 percent a nízke náklady na menu znamenajú zvýšenie konkurencieschopnosti ruského tovaru.

“Rusko sa cíti lepšie s vysokými cenami ropy a slabým rubľom. Z pohľadu rozpočtu je to dvakrát pozitívne,”  uviedol novinám odborník investičnej spoločnosti Aberdeen Asset Management.

Vzťahy medzi Moskvou a Západom sa zhoršili po prevrate na Ukrajine a znovuzjednotení  Krymu s Ruskom.

Spojené štáty a niektoré ďalšie krajiny Moskvu obviňujú zo zasahovania a uložili proti nej sankcie. Rusko reagovalo odvetnými opatreniami a nasmerovalo sa k dovoznej náhrade.

Kremeľ opakovane konštatoval, že Rusko sa nezúčastní vnútorného ukrajinského konfliktu a Krym sa k pripojil k Rusku demokraticky, na základe výsledku referenda.