ANALÝZA: Istanbulský samit o Sýrii? Dnes pravidlá určuje na Blízkom východe Rusko

Hoci Rusko oficiálne nečaká, že by skutočne samit viedol k vyriešeniu vleklej krízy, predstavuje pre neho určitý dôležitý prielom. Prítomnosť dvoch najdôležitejších európskych štátnikov, francúzskeho prezidenta Emanuela Macrona a nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, slúži pre neho ako potvrdenie, že ho i európske štáty uznávajú ako centrálneho aktéra na Blízkom východe, bez ktorého sa nepohne rokovania o Sýrii.

V sýrskom Idlib musí pokračovať prímerie, ktoré predíde ďalšiemu hroziacemu krviprelievaniu v krajine zničenej občianskou vojnou. Urýchlene by mal tiež vzniknúť výbor, ktorého úlohou bude vytvorenie novej sýrskej ústavy.

Podľa agentúry Reuters sa na tom včera zhodli lídri Turecka, Ruska, Francúzska a Nemecka na istanbulskom samite venovanom budúcnosti vojnou zničenej blízkovýchodnej krajiny.

Štátnici sa v záverečnom komuniké zhodli na tom, že riešením sýrskeho konfliktu musí byť celistvý štát, na ktorého obnove sa budú pod záštitou OSN podieľať všetky sýrske strany, píše Tagesspiegel.

 

Pravidlá určuje tandem Rusko – Turecko

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na spoločnej tlačovej konferencii po rokovaní uviedol, že by ústavný výbor mal byť sformovaný do konca tohto roka. Ruský líder Vladimir Putin vyhlásil, že jeho krajina by v tomto výbore chcela zohrávať aktívnu úlohu. Turecko by podľa neho malo čo najskôr vytvoriť v provincii Idlib demilitarizovanú zónu.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová po rokovaní zdôraznila, že jej krajina nebude tolerovať žiadne použitie chemických zbraní, ku ktorému podľa Západu sily prezidenta Bašára Asada už v minulosti siahli a spôsobili smrť mnohých civilistov. Rokovania sa zúčastnil aj francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Na konci tohto procesu by mali byť všeobecné voľby, do ktorých by sa mohli zapojiť všetci Sýrčania vrátane tých, ktorí žijú v zahraničí, povedala kancelárka Angela Merkelová.

Okrem toho by sa mali v Sýrii vytvoriť podmienky na dobrovoľný návrat utečencov podľa konečného dokumentu zo samitu. Zdôrazňuje tiež dôležitosť trvalého prímeria. Zároveň Merkelová, prezident Ruska, Francúzska a Turecka zdôraznili, že je potrebné pokračovanie v boji proti terorizmu.

Emmanuel Macron zdôraznil spoločnú túžbu po politickom riešení:

“Trvalé riešenie je možné nájsť len v politickom riešení, ktoré umožňuje všetkym Sýrčanom žiť vo svojej krajine,” povedal Macron.

 

USA a Irán dve dôležité mocnosti so záujmami v Sýrii, nemali zastúpenie na samite.

Americké jednotky vo východnej časti krajiny  podporujú boj vojakov pod kurdským vedením proti teroristickej milícii islamský štát (IS). Irán je naopak najdôležitejším spojencom sýrskej vlády popri Rusku.

Už pred samitom podľa médii Kremeľ neočakával prelomové rozhodnutie na štvorstrannej konferencii v Istanbule, oznámil ruskej spravodajskej agentúre TASS hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, niekoľko dní pred včerajším stretnutím.

Podľa Kremľa je nutné byť “realistický” a neočakávať, že samit prebieha s účelom dosiahnutia  dohôd. Jedná sa tak o “veľmi zaujímavý formát” pre “porovnávanie poznámok, výmenu názorov a hľadanie potenciálnych oblastí spolupráce”.

Hoci Rusko oficiálne nečaká, že by skutočne samit viedol k vyriešeniu  krízy, predstavuje pre neho určitý dôležitý prielom. Prítomnosť dvoch najdôležitejších európskych štátnikov, francúzskeho prezidenta Emanuela Macrona a nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, slúži pre neho ako potvrdenie, že ho i európske štáty uznávajú ako centrálneho aktéra na Blízkom východe, bez ktorého sa nepohne rokovanie o Sýrii.

Rusko sa teraz štylizuje do úlohy sprostredkovateľa medzi rôznymi súperiacimi stranami v sýrskom konflikte a všeobecnejšie v zložitých blízkovýchodných vzťahoch.

Rusko sa napr. snaží zabrániť eskalácii napätia medzi Iránom a Izraelom, ktorí používajú Sýriu ako bojisko pre vlastné vybavovanie účtov. Posilnenie a udržanie Sýrie pod kontrolou sýrskeho vodcu Bašára Al-Asada je podľa Ruska jediným východiskom k tomu, aby Irán nevyužíval zmätku v krajine v rozšírení svojich mocenských ambícií.