Berú u prezidenta niektorí aj dva platy? Prečo Kiska tají mená a príjem svojich zamestnancov?

Kumuluje napríklad Roman Krpelan pri svojej osobe niekoľko platov zároveň? Koľko takých skumulovaných ľudí a pozícií v Kancelárii prezidenta pracuje? Len pri zastávaní dvoch funkcií už nejde pri jednom človeku o plat 1745 eur, ale 3490 eur – napríklad.

Porál Hlavné.sk sa na základe infozákona snaží už niekoľko týždňov získať informácie o menách a príjmoch zamestnancov prezidentskej kancelárie. Spôsob akým ľudia podriadení Kiskovi ignorujú redakciu portálu Hlavné predznamenáva, že v Grasalkovičovom paláci majú evidentne problém vysvetliť tak jednoduchú vec. 

“Absolútna ignorancia infozákona! Kancelária prezidenta SR má obrovský problém s takou základnou vecou ako je zverejnenie konkrétnych mien vedúcich funkcionárov a ich konkrétnych príjmov za uplynulý rok. Prezident Andrej Kiska začína s používaním pojmu transparentný podľa všetkého až za bránami Prezidentského paláca. Na opakovanú infožiadosť hlavne.sk Kancelária prezidenta opakovane odmietla byť konkrétna so zverejňovaním mien a platov vedúcich funkcionárov.”, píše portál vo svojom článku zo včera.

„Priemerný mesačný príjem vedúceho pracovníka kancelárie prezidenta SR, so všetkými príplatkami je 1745 eur. Externí poradcovia prezidenta mali v priemere v roku 2017 mesačný príjem vo výške 1200 eur. V roku 2018 doteraz v priemere mesačne 920 eur,“ uvádza sa v odpovedi Romana Krpelana, hovorcu a vedúceho Komunikačného oddelenia Kancelárie prezidenta SR.

Portálu Hlavné oprávnene táto odpoveď nestačila a na Krpelana regoval celkom otvorene:

“Lenže Roman Krpelan zrejme neberie vážne otázky a infozákon. Žiadali sme o zverejnenie mien všetkých vedúcich zamestnancov Kancelárie prezidenta a ku každému menu jeho príjem. Odpoveď Romana Krpelana je opakovane všeobecná a nič nehovoriaca. Sám Roman Krpelan je totiž nielen vedúcim Komunikačného oddelenia Kancelárie prezidenta, ale aj jeho interným poradcom. Interní poradcovia majú pritom plat zodpovedajúci vedúcim funkcionárom.”, pokračuje Hlavné.sk

Kumuluje napríklad Roman Krpelan pri svojej osobe niekoľko platov zároveň? Koľko takých skumulovaných ľudí a pozícií v Kancelárii prezidenta pracuje? Len pri zastávaní dvoch funkcií už nejde pri jednom človeku o plat 1745 eur, ale 3490 eur – napríklad. A keďže Kancelária prezidenta SR odmieta uviesť menný zoznam funkcionárov a ich konkrétny plat, vzniká tu podozrenie, že za múrmi paláca dochádza presne k takýmto finančným nezrovnalostiam, ktoré priemerná výška mzdy na funkciu rozhodne neodráža, uzatvára Hlavné.sk

Je len komické keď prezident Kiska spôsobom jemu vlastným poučuje všetkých naokolo z transparentnosti a pritom  na transparentnosť svojich podriadených kašle. Ak má byť jeho tým z prezidentskej kancelárie základom jeho politického projektu v budúcnosti, tak potom parafrázujúc klasika, klientelizmus nikdy nemal tak blízko k najvyššiemu ústavnému činiteľovi.