Brusel odmietol návrh talianskeho rozpočtu. Ide o historické rozhodnutie

V nevídanom, ale očakávanom rozhodnutí v utorok kolégium komisárov vydalo “negatívne stanovisko” k rozpočtovým plánom Ríma po tom, čo minister financií Giovanni Tria v pondelok nedokázal presvedčiť orgány EÚ, že návrh textu je v súlade s pravidlami eurozóny. Informuje Politico.

Európska komisia (EK) odmietla plán talianskej vlády na podobu rozpočtu na rok 2019 a dala Rímu tri týždne, aby predložil návrh nový.

V Štrasburgu to dnes novinárom povedal podpredseda Európskej komisie pre euro, sociálny dialóg, finančnú stabilitu a kapitálové trhy Valdis Dombrovskis.

Odmietavý pohľad EK na plán rozpočtu so schodkom 2,4 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) pri vysokom zadlžení krajiny nezmenilo podľa neho ani pondelkové vysvetlenie talianskej vlády.

Je to prvýkrát v histórii, kedy EK pri hodnotení rozpočtových plánov krajín eurozóny k podobnému kroku siahla.

“Talianska vláda ide otvorene a vedome proti záväzkom, ktoré na seba krajiny vzala,” upozornil Dombrovskis.

Porušovanie pravidiel podľa neho môže na prvý pohľad vyzerať lákavo, môže ponúkať ilúziu slobody. “Je lákavé snažiť sa vyliečiť dlh novými dlhmi. Ale v určitej chvíli je potreba dlh splatiť,” dodal.

Podľa komisára pre hospodárske a menové záležitosti, dane a clá Pierra Moscoviciho ​​by rozhodnutie nemalo nikoho prekvapiť. Hlavné obavy má Európska komisia predovšetkým z vyššieho deficitu, úrovne dlhu v kombinácii s možnosťami rastu talianskeho hospodárstva.

Plánovaný rozpočet, ktorým sa koaličná vláda premiéra Giuseppa Conteho snaží plniť predvolebné sľuby, zahŕňa napríklad zavedenie základného príjmu pre chudobných či zníženie veku odchodu do dôchodku.