Bulharsko je šiestou krajinou EÚ, ktorá nepodpíše pakt o migrácii

“Bulharsko sa nepridá ku globálnemu paktu OSN o migrácii, taký bude postoj bulharskej vlády,”

Bulharsko sa dnes stalo šiestou krajinou Európskej únie, ktorej vrcholní predstavitelia sa stavajú odmietavo ku globálnemu paktu OSN o migrácii. Lídri bulharských vládnych strán sa zhodli na tom, že dokument ohrozuje národné záujmy. Nezáväzná dohoda schválená v júli všetkými krajinami OSN okrem Spojených štátov má byť prijatá na decembrovej ministerskej schôdzke v marockom meste Marakeš.

“Bulharsko sa nepridá ku globálnemu paktu OSN o migrácii, taký bude postoj bulharskej vlády,” citovala agentúra Reuters podpredsedu najsilnejšej vládnej strany Občania za európsky rozvoj Bulharska (GERB) Cvetana Cvetanov. Líder GERB v bulharskom parlamente to oznámil po zasadnutí koaličnej rady. GERB vládne spoločne s protiimigračnou stranou Jednotní vlastenci, ktorá migračné pakt OSN ostro kritizuje.

Globálny pakt o migrácii má zlepšiť medzinárodné riešenia utečeneckej problematiky, jeho cieľom je podpora bezpečná, riadená a legálna migrácia a zníženie počtu prípadov pašovania ľudí a obchodovania s ľuďmi. Dohoda sa zaoberá okrem iného tým, prečo ľudia migrujú, ako migrantov chrániť, ako ich v nových krajinách integrovať alebo ako umožniť ich návrat domov. Rokovanie o globálnej dohode vyvolala európska migračná kríza, počas ktorej prišlo do Európy najviac prisťahovalcov od druhej svetovej vojny.

Už vlani prípravy dokumentu opustili USA, lebo je vraj nezlučiteľný s ich migračnej politikou. Vlády Maďarska a Rakúska potom tento rok v júli, respektíve na konci októbra oznámili, že sa v Marakéši k dohode nepripoja. Podľa týchto krajín pakt zmazáva rozdiely medzi legálnym a nelegálnym prisťahovalectvom, informuje Euroactiv.

S týmto pohľadom sa stotožňuje aj premiér Babiš a česká vláda by mala oficiálne účasť na globálnom pakte odmietnuť v stredu. Tento krok zvažuje tiež Poľsko, zatiaľ čo chorvátska prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovićová povedala, že “Marakéšske dohody” nepodpíše, hoci chorvátska vláda je zatiaľ podľa všetkého ochotná tak urobiť.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker dnes v prejave v Berlíne volal po jednotnej pozícii EÚ v migrácii i ďalších otázkach. “Ak jedna, dve alebo tri krajiny odídu od migračného paktu OSN, potom ako EÚ nedokážeme hájiť vlastné záujmy,” povedal.