Bývalý generál Macko vstupuje do politiky, bude v strane Spolu

Macko je známy nielen cez svoje pôsobenie v armáde, z ktorej odchádzal v čase, keď bol zástupcom náčelníka generálneho štábu, ale aj ako otec Martina Macka odsúdeného za fekálne útoky v Bratislave z novembra 2015.

Do mimoparlamentnej strany Spolu Miroslava Beblavého príde generál vo výslužbe Pavel Macko. Z armády odišiel v apríli tohto roka na protest proti výberu nového náčleníka Generálneho štábu Daniela Zmeka. Pôvodne sa očakávalo, že na tento post by mohol prísť samotný Macko. Informuje denník SME.

V Spolu bude na pozícii vedúceho pracovnej skupiny pre obranu a bezpečnosť. Denníku SME to potvrdila hovorkyňa strany Silvia Hudáčková.

“Bezpečnostná situácia sa nezlepšuje. V politike sa však otázkam obrany a bezpečnosti venuje príliš malá pozornosť oproti tomu, akú si to zaslúži. Preto chcem ako človek so skúsenosťami z domáceho i zahraničného prostredia aktívne ovplyvňovať politiku,” vysvetlil Macko dôvody svojho rozhodnutia.

Macko je známy nielen cez svoje pôsobenie v armáde, z ktorej odchádzal v čase, keď bol zástupcom náčelníka generálneho štábu, ale aj ako otec Martina Macka odsúdeného za fekálne útoky v Bratislave z novembra 2015. Krajský súd v Bratislave ho za to v júni odsúdil na podmienečný trest v trvaní osem mesiacov so skúšobnou dobou štrnásť mesiacov. Rodina avizovala, že na nevine mladíka trvá a že je pripravená obrátiť sa s prípadom na medzinárodné súdy.

Uznávaný generál Macko so skúsenosťami zo zahraničia po odchode z armády skritizoval vedenie ministerstva obrany pod vedením SNS. Na jeho čele je v súčasnosti takisto generál vo výslužbe Peter Gajdoš.

Macko v májovom rozhovore pre SME označil za nepochopiteľné, prečo Gajdoš po rokoch v armáde vstúpil ako minister do politickej strany.

“Bol vo veľmi komfortnej pozícii, keďže mal kredit dlhoročného vojaka a odborníka, a teda si mohol dovoliť aj nesúhlasiť so straníckou líniou. Tým, že sa stal straníkom, tak sa dostal do submisívnej polohy,” povedal Macko s tým, že rezort podľa neho v skutočnosti neriadi priamo minsiter, ale ľudia v jeho okolí. Z veľkej časti napríklad generálny tajomník služobného úradu Ján Hoľko z SNS.

Macko sa po odchode do civilu viackrát vyjadroval k otázkam bezpečnosti či k smerovaniu ministerstva obrany. Nedávno pomáhal organizovať bezpečnostnú konferenciu strane Borisa Kollára Sme rodina, uzatvára denník SME.