ČESKO: Praha ako súčasť USA. Letisko usiluje o americkú imigračnú kontrolu

Režim US preclearance znamená okrem iného, ​​že cestujúci do USA prejdú americkou imigračnou kontrolou už na východiskovom letisku, pričom do Spojených štátov následne prilietajú v režime národného letu. V cieľovom letisku ich teda už žiadna ďalšia kontrola nečaká.

Vedenie Letiska Václava Havla začalo rokovať o takzvanom preclearance, teda systéme, ktorý umožní odbaviť cestujúcich do USA už v tuzemsku. Na konferencii Doprava 2018+ to pred pár dňami uviedol riaditeľ letiska Václav Gregor. Významne by sa tak zjednodušili cesty do Spojených štátov. V prípade úspechu by sa Praha zaradila k niekoľkým málo takým miestam v Európe. Informuje portál Euro.cz.

“Letisko Praha neformálne preveruje možnosti a podmienky, za akých by bolo možné výhľadovo a vo vzdialenejšej budúcnosti proces tzv. Preclearance v Prahe prípadne zaviesť,” potvrdil hovorca firmy Roman Pacvoň.

Akékoľvek podniknuté kroky mali zatiaľ podľa neho iba informatívny charakter. Letisko o preclearance premýšľa s výhľadom na rozsiahle investície, ktoré budú mať v najbližších rokoch hodnotu až 27 miliárd korún. Ak by rokovania s USA vyzeralo sľubne, musela by firma v stavebných plánoch zohľadniť potreby americkej imigračnej kontroly.

Rozhodnutie o tom, kedy a kde je proces umožnený, je totiž vždy plne v kompetencii amerických úradov. Režim US preclearance znamená okrem iného, ​​že cestujúci do USA prejdú americkou imigračnou kontrolou už na východiskovom letisku, pričom do Spojených štátov následne prilietajú v režime národného letu. V cieľovom letisku ich teda už žiadna ďalšia kontrola nečaká.

Systém má teraz zhruba len desiatka európskych letísk, napríklad Dublin alebo Shannon v Írsku. Program je zatiaľ pre ďalšie letiská uzavretý, avšak vo chvíli, keď dôjde zo strany U.S. Customs and Border Protection k jeho znovuotvoreniu, chce byť Praha na prvom mieste. Rokovania sú podľa Gregora komplikovaná a s prestávkami prebiehajú približne 3 roky.

K Spojeným štátom sa upína letisko ešte s jedným cieľom. Chce dosiahnuť celoročného priameho spojenia, pretože teraz sa do USA lieta priamo len v hlavnej sezóne. Podporu hľadá napríklad u Americkej obchodnej komory v ČR.

Počet cestujúcich v Prahe v posledných rokoch dramaticky rastie. Vlani letisko vybavilo vyše 15 miliónov cestujúcich, tento rok očakáva zvýšenie počtu na 17 miliónov. V roku 2035 má ísť už o 30 miliónov odbavených pasažierov. Len tento rok počas zimy ponúkne spojenie do 114 destinácií v 42 krajinách. Do letového poriadku pribudne desať nových destinácií. V Prahe bude podľa zimného letového poriadku pôsobiť 60 dopravcov, novo pribudli letecké spoločnosti Air Arabia a Cyprus Airways.