ČESKO: Thajsko má záujem o české lietadlá L-39NG, tvrdí Babiš

Zahraničný obchod Česka s Thajskom je dlhodobo v deficite. Do Thajska sa podľa údajov Českého štatistického úradu vlani z Česka vyviezol tovar za zhruba 3,5 miliardy korún, opačným smerom putovalo tovar za viac ako 21 miliárd.

Thajsko má záujem o české cvičné lietadlá L-39NG, ktoré v polovici októbra ako novinku predstavili Aero Vodochody. Pred odletom do Paríža, kde sa zúčastňuje spomienkové ceremónie k stému výročiu konca prvej svetovej vojny, to povedal český premiér Andrej Babiš (ANO). Ministerský predseda sa v januári chystá na návštevu Thajska.

“Majú záujem o naše stíhačky, o tú našu najnovšiu stíhačku, to je skutočne hi-tech vojenská technika,” uviedol Babiš. Thajské letectvo prevádzkuje desiatky strojov L-39 staršej generácie, niektoré z nich už skôr nahradilo juhokórejskými lietadlá T-50TH, informuje E15.

Lietadlo L-39NG je z veľkej časti vyrobené z kompozitných materiálov. Sériová výroba sa začne v roku 2020, v októbri bol predstavený takzvaný predsériový stroj, ktorý má po prvýkrát vzlietnuť na konci tohto roka. Lietadlo má väčší dolet ako jeho predchodca, lepšie aerodynamické vlastnosti, je bezpečnejšie a ľahšie. Na dodanie nového lietadla Aero už skôr získalo niekoľko zákaziek, napríklad do Portugalska, USA či Senegalu. Cena lietadla sa pohybuje rádovo v desiatkach miliónov dolárov.

Český premiér sa dnes v Elyzejskom paláci zúčastní slávnostnej večere, ktorú hosťuje francúzsky prezident Emmanuel Macron. Pokiaľ bude príležitosť, chce Babiš večeru využiť aj na to, aby si so svojím thajským náprotivkom Prajutchom Čan-Očou pohovoril. Pozvanie dostalo asi 130 štátnikov.

Babiš sa s thajským premiérom stretol tento mesiac v Bruseli na rokovaní piatich desiatok európskych a ázijských krajín. Do Thajska sa potom chystá na návštevu v januári, kedy chce zavítať aj do Singapuru a Indie.

Zahraničný obchod Česka s Thajskom je dlhodobo v deficite. Do Thajska sa podľa údajov Českého štatistického úradu vlani z Česka vyviezol tovar za zhruba 3,5 miliardy korún, opačným smerom putovalo tovar za viac ako 21 miliárd.

Český veľvyslanec v Thajsku Marek Libřický povedal koncom augusta, že záujem slovenských firiem o obchodovanie s touto ázijskou krajinou a investície v nej rastie. Situáciu ale komplikuje skutočnosť, že Európska únia po vojenskom prevrate v Thajsku v roku 2014 zmrazila rokovania o voľnom obchode. Príležitosti pre české firmy vidí Libřický najmä v energetike a koľajovej doprave.

Investičné projekty podľa veľvyslanca v Thajsku spustili české firmy v oblasti výroby a tiež informačných technológiách. “Máme aj prvú investíciu do hotelierstva,” povedal. Priama letecká linka medzi Prahou a Bangkokom by mohla byť sprevádzkovaná v budúcom roku, zaviesť ju plánuje letecká skupina Air Asia, doplnil Libřický.