Chášukdží chcel zverejniť, že Saudská Arábia v Jemene použila chemické zbrane

Chášukdžího blízky priateľ medzitým uviedol, že novinár mal dostať dôkazy dokumentujúce, že Saudská Arábia vo vojne v Jemene použila chemické zbrane. “Stretol som sa s ním týždeň pred jeho smrťou. Bol nešťastný a mal obavy … Nakoniec mi povedal, že získava dôkazy o tom, že Saudská Arábia použila chemické zbrane,” uviedol akademik, ktorý nechcel byť menovaný.

Zavraždený novinár Džamál Chášukdží chcel zverejniť informácie o tom, že Saudská Arábia v Jemene použila chemické zbrane. Británia navyše vedela už tri týždne pred Chášukdžího vraždou, že sa Rijád chystal novinára uniesť. S odvolaním sa na tvrdenie Chášukdžího blízkeho priateľa a zdroje v britských spravodajských službách o tom informoval britský nedeľník Sunday Express.

Príkaz Chášukdžího uniesť podľa spravodajských zdrojov neprišiel priamo od saudského korunného princa Muhammada bin Salmána. Zároveň ale nie je jasné, či následník trónu o pláne vedel. Cieľom operácie bolo podľa zdrojov novinárov uniesť a dopraviť do Rijádu. Pre prípad, že by vzdoroval, bol pripravený ale aj záložný plán.

Generálny prokurátor Saudskej Arábie minulý týždeň potvrdil, že vražda Chášukdžího bola vopred naplánovaná. Skôr Rijád tvrdil, že novinár zomrel pri bitke.

“Prvýkrát sme boli informovaní, že sa niečo deje, v prvom septembrovom týždni, teda asi tri týždne predtým, než pán Chášukdží 2. októbra vstúpil (do budovy saudskoarabského) konzulátu v (Istanbule). Trvalo ale dlhšie, než sa objavili ďalšie podrobnosti, ” uviedli spravodajské zdroje.

Chášukdží mal podľa nich byť v Saudskej Arábii podrobený výsluchu. Zároveň sa pracovalo ale aj s alternatívou únosu.

“Vieme, že príkaz prišiel z kruhu kráľovskej rodiny. Nemáme však žiadne informácie o tom, že to nariadil korunný princ Muhammad bin Salmán,” pokračovali zdroje.

Britská tajná služba MI6 podľa zdrojov svojej saudskoarabskej dvojičky varovala a požiadala ich, aby sa plánovaná misia zrušila. Požiadavka bola ale ignorovaná:

“1. októbra sme zistili, že sa skupina, v ktorej boli okrem iného členovia saudskoarabskej spravodajskej služby (GID), presunula do Istanbulu. Ich plán nám bol celkom jasný … Prostredníctvom kanálov sme ich varovali, že to nie je dobrý nápad. Nasledujúce udalosti ukazujú, že naše varovanie bolo ignorované, “uviedli zdroje.

Na otázku, prečo Londýn o udalosti neinformoval svojho partnera – Spojené štáty, zdroj odpovedal, že sa rozhodlo, že Británia urobila, čo bolo v jej silách.

Podľa analytikov ale existuje ešte jedno vysvetlenie:

“Chášukdží pochádzal zvnútra saudského režimu, bol si blízky s bývalým šéfom tajných služieb. Bol to islamista, člen Moslimského bratstva a niekto, kto sa spriatelil s Usámom bin Ládinom. Mal pochopenie pre džihád v Afganistane,” uviedol Tom Wilson z britského fóra Henry Jackson society.

Oficiálne výklad, že Chášukdží bol len pokrokový novinár bojujúci za slobodu, je podľa neho zjednodušený.

“Možnosť, že bol zavraždený len preto, že bol ako novinár kritický k režimu, nie je pravdepodobná. Pravda je oveľa komplikovanejšia,” povedal Wilson.

Chášukdžího blízky priateľ medzitým uviedol, že novinár mal dostať dôkazy dokumentujúce, že Saudská Arábia vo vojne v Jemene použila chemické zbrane. “Stretol som sa s ním týždeň pred jeho smrťou. Bol nešťastný a mal obavy … Nakoniec mi povedal, že získava dôkazy o tom, že Saudská Arábia použila chemické zbrane,” uviedol akademik, ktorý nechcel byť menovaný.

V Iráne sa v uplynulých mesiacoch objavila nepodložené tvrdenia o tom, že Saudská Arábia použila nervovo paralytický látku Sarin, je ale pravdepodobnejšie, že Chášukdží hovoril o fosfore.

Minulý mesiac sa podľa denníka objavili informácie, že Saudská Arábia proti bojovníkom aj civilistom v Jemene použila biely fosfor od Spojených štátov.

Použitie tejto látky je regulované: môže byť použitá ako dymová clona, ​​ale v prípade nelegálneho použitia môže obeť popáliť až na kosť, píše Sunday Express.