Christoph B. Schiltz: Pre Európu sa po amerických strednodobých voľbách ešte viac všetko zhorší

Pre prezidenta Trumpa bude zložitejšie pokračovať vo svojom domácom politickom smere, a preto sa bude snažiť dosiahnuť úspech na svetovej scéne. To ohrozuje Európu novými clami, zvýšeným tlakom, zvýšením výdavkami na obranu a ešte viac komplikovanejšími vzťahmi s Washingtonom.

Strednodobé voľby v Spojených štátoch viedli k rozkolu v Kongrese a pre Európanov sa teraz situácia môže ešte zhoršiť, uviedol Christoph B. Schiltz pre nemecký denník Die Welt.

Pre prezidenta Trumpa bude zložitejšie pokračovať vo svojom domácom politickom smere, a preto sa bude snažiť dosiahnuť úspech na svetovej scéne. To ohrozuje Európu novými clami, zvýšeným tlakom, zvýšením výdavkami na obranu a ešte viac komplikovanejšími vzťahmi s Washingtonom.

Výsledky strednodobých volieb v Spojených štátoch nezmiernia napätia v transatlantických vzťahoch – naopak: pre Európanov by sa veci mohli zhoršiť, konštatoval Die Welt.

Rozdelenie Kongresu s republikánskou väčšinou v Senáte a demokratickú väčšinou v Snemovni reprezentantov nebolo pre niekoho veľkým prekvapením, ale Európania sa s oficiálnymi reakciami neponáhľajú.

“Európania sa obávajú možnosti provokovať amerického prezidenta Donalda Trumpa kritickými analýzami, ktoré by boli proti názoru Trumpa na jeho  úspechu v týchto kongresových voľbách,” tvrdí Christoph B. Schiltz.

Vzťahy medzi Európou a Amerikou sú už extrémne napäté, a to aj v kľúčových politických otázkach: Washington hrozí, že uloží európskym výrobkom nové clá, vyžaduje, aby krajiny EÚ významne zvýšili výdavky na obranu a navyše sa stiahli z jadrovej dohody s Iránom.

Výsledky strednodobých volieb v USA nebudú pre transatlantické vzťahy bez dôsledkov – “nálada medzi USA a EÚ sa bude aj naďalej zhoršovať”, uviedol novinár. Dôvodom je, že pre Trumpa bude teraz oveľa ťažšie vykonávať svoju politiku vo vnútri krajiny, pretože v Snemovni reprezentantov stratil väčšinu , poukázali nemecké noviny.

Pokiaľ bude Trump paralyzovaný v domácej politike, pokúsi sa dosiahnuť úspech v zahraničnej politike, zdôraznil v obavách Die Welt. To znamená, že americký prezident zvýši tlak na Európanov a bude sa snažiť zabezpečiť, aby naozaj investovali 2% HDP do obrany. To bude znamenať najmä ťažkosti pre Berlín, ktorého vláda zďaleka nedosahuje tohto cieľa, požadujúceho ďalšie výdavky v miliardách dolárov.

Pokiaľ bude Trump zbavený slobody manévrovanie v domácej politike, potom otázka, ako Európania vynakladajú na potreby NATO, bude ideálnou oblasťou pre jeho preukázanie tvrdosti a sily, uviedol autor článku. Európe to sľubuje nepríjemné časy.

To isté platí pre politiku ohľadom Iránu. Vedúci výboru pre zahraničné veci Európskeho parlamentu David McAllister v rozhovore s Die Welt uviedol, že neočakáva žiadne zmeny v kurze USA v tejto oblasti.

Je pravdepodobné, že Donald Trump len zvýši tlak na Irán, aby zabránil protizápadnej politike Teheránu v regióne. V EÚ sú tiež zástancovia takéhoto postoja, takže akcie Spojených štátov môžu zhoršiť rozkol medzi Európanmi, ktorí v súčasnej dobe priateľsky podporujú jadrovú dohodu s Iránom.

Je ťažké odhadnúť, ako presne rozkol v Kongrese USA ovplyvní obchodné sféru. Podľa Christopha B. Schiltza  najväčšia zmena v tomto odvetví od doby, kedy Trump nastúpil do funkcie prezidenta pred takmer dvoma rokmi, bola strata dôvery na oboch stranách. Trumpová nepredvídateľnosť vyvoláva neistotu medzi európskymi partnermi USA.

Je zrejmé, že sa tlak na Trumpa v domácej politike výrazne zvýši. Podľa McAllister “výsledky volieb do Kongresu v USA ukazujú, že veľa Američanov nie je spokojných s politikou prezidenta Trumpa napriek dobrým ekonomickým výkonom. Jeho ostrá a agresívne rétorika viedla k hlbokému rozdelenie krajiny. “