Deficit zahraničného obchodu USA sa v auguste zvýšil o 6,4 %

Pri očistení od inflačných vplyvov sa deficit v auguste zvýšil z júlových 82,4 miliardy na 86,3 miliardy dolárov a bol tak najvyšší od januára 2006.

Deficit zahraničného obchodu USA sa v auguste zvýšil o 6,4 percenta na šesťmesačné maximum 53,2 miliardy dolárov.

Oznámilo to americké ministerstvo obchodu. Deficit sa zvyšuje už tri mesiace a je možné, že bude mať vplyv na hospodársky rast v treťom štvrťroku, upozorňujú analytici, ktorých citovala agentúra Reuters. Na rekorde je deficit s Čínou.

Schodok bol však menší ako 53,5 miliardy dolárov, ktoré očakávali ekonómovia.

Dáta za júl ministerstvo mierne revidovalo k lepšiemu, schodok vyčíslilo na 50 miliárd dolárov, namiesto pôvodne uvádzaných 50,1 miliardy dolárov.

Vývoz tovarov a služieb v auguste klesol o 0,8 percenta na 209,4 miliardy dolárov. Citeľný je najmä pokles exportu sójových bôbov a ropy. Dovoz naopak o 0,6 percenta vzrástol a dostal sa na rekordných 262,7 miliardy dolárov.

Prispel k tomu doteraz najvyšší dovoz motorových vozidiel a mobilných telefónov. Politicky citlivý deficit v obchode s Čínou sa zvýšil o 4,7 percenta na rekordných 38,6 miliardy dolárov.

Obchodný deficit sa zvyšuje napriek politike administratívy prezidenta Donalda Trumpa, ktorá vyústila v ostrú obchodnú vojnu medzi USA a Čínou a vniesla napätie do vzťahov s Európskou úniou, Kanadou a Mexikom.

Trumpova administratíva tvrdí, že s odstránením deficitu v zahraničnom obchode sa ekonomika dostane na udržateľnú cestu rýchlejšieho rastu. To je argument, ktorý veľa ekonómov odmietlo ako chybný, ak sa zvážia faktory ako je nízka produktivita a pomalý rast populácie.

Pri očistení od inflačných vplyvov sa deficit v auguste zvýšil z júlových 82,4 miliardy na 86,3 miliardy dolárov a bol tak najvyšší od januára 2006. Tento reálny obchodný deficit signalizuje, že obchod by mohol v treťom štvrťroku ubrať z rastu hrubého domáceho produktu ( HDP) až jeden percentuálny bod.

V druhom štvrťroku naopak k hospodárskemu rastu, ktorý v ročnom prepočte predstavoval 4,2 percenta, prispel 1,2 percentuálneho bodu