FBI vyšetruje Teslu, podozrieva ju zo zavádzania investorov

FBI porovnáva vyhlásenie spoločnosti s jej výrobnou kapacitou v minulom roku. Zisťuje pritom, či firma vydávala nadhodnotené prognózy o produkcii vozidla, a pritom vedela, že nebude možné tento plán splniť.

Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) vyšetruje výrobcu elektromobilov Tesla. Má podozrenie, že firma vlani nadhodnotila prognózu výroby novej verzie sedanu Model 3, čím oklamala investorov, informoval The Wall Street Journal . Tesla uviedla, že s úradmi spolupracuje už dlhšiu dobu a žiadne nové požiadavky na poskytnutie informácií nedostala.

Vlani vo februári predstavila firma ambiciózny plán, podľa ktorého chcela v poslednom štvrťroku toho istého roku vyrábať päť tisíc sedanov Model 3 za týždeň. Šéf spoločnosti Elon Musk vlani v júli uviedol, že je presvedčený, že v decembri firma vyrobí 20 tisíc týchto áut. Spoločnosť ich ale nakoniec za celý minulý rok vyrobila celkom 2700, z toho 793 v poslednom decembrovom týždni.

FBI porovnáva vyhlásenie spoločnosti s jej výrobnou kapacitou v minulom roku. Zisťuje pritom, či firma vydávala nadhodnotené prognózy o produkcii vozidla, a pritom vedela, že nebude možné tento plán splniť. Agenti FBI si v súvislosti s vyšetrovaním predvolali aj niekoľko bývalých zamestnancov Tesly. Úrad však zatiaľ informácie nekomentoval.

Hovorca Tesly v reakcii povedal, že firma o ťažkostiach so zvyšovaním výroby informovala transparentne. Ministerstvu spravodlivosti tiež skôr poskytla k tejto záležitosti viac podrobností a tvrdí, že k ničomu nebola nútená, ale že tieto informácie poskytuje dobrovoľne, informuje Daily Mail.

Tesla vykázala za tretí štvrťrok tohto roka čistý zisk 311,5 milióna dolárov, čo bol tretí štvrťročný zisk v pätnásťročnej histórii firmy. Tesla tiež znížila počet hodín potrebných na montáž Modelu 3 a od júla do septembra zmontovala 53 239 týchto vozidiel, čo len nepatrne zaostáva za očakávaným cieľom vyrábať päťtisíc áut týždenne.