FOTOREPORTÁŽ: 20 000 migrantov – väčšina vyzbrojená nožmi, je pripravená na prielom do strednej Európy

Parlamentný výbor pre Bosnu a Hercegovinu pre obranu a bezpečnosť oznámil v apríli, že očakáva príliv približne 50 tisíc migrantov, ktorí sa budú snažiť prejsť krajín do štátov EÚ.

Hrozí, že viac ako 20 000 migrantov vyzbrojených studenými zbraňami z krajín Stredného východu a severnej Afriky v blízkej budúcnosti prenikne na územie EÚ cez bosniansko-chorvátsku hranicu. Uvádza sa to v správe rakúskeho denníka Kronen Zeitung s odvolaním sa na rakúske ministerstvo vnútra.

 

Na hraničnej búrke sa bojuje divoko. (Obrázok: Kronen Zeitung)

Podľa novín, aj keď na hraniciach oboch krajín boli nasadené špeciálne jednotky, situácia sa skomplikovala, pretože takmer všetci migranti, ktorí chcú urobiť prienik, sú ozbrojení nožmi.

 

Takmer všetci mladí ľudia sú ozbrojení nožmi. (Obrázok: noviny "Kronen", krone.at graphic)

“Neexistujú žiadne ucelené rodiny, takmer žiadne ženy (medzi prisťahovalcami na hraniciach), a 95% týchto migrantov, ktorí chcú urobiť prienik, sú mladí ľudia, a takmer všetci sú vyzbrojení nožmi. Jedného z policajtov sa už pokúšali zabiť, “cituje vydanie informácií rakúskeho ministerstva vnútra.

Pričom medzi utečencami sústredených na hranici neexistujú utečenci zo Sýrie, v dave majú prevahu migranti pochádzajúci prevažne z Pakistanu, Iránu, Alžírska a Maroka.

 

Oficiálne bola “západného cesta” v roku 2016 pre migrantom uzavretá, ale namiesto trasy Grécko – Macedónsko – Srbsko – Chorvátsko sa do do štátov Európskej únie dostávali cez Albánsko, Čiernu Horu a Bosnu a Hercegovinu.

(Obrázok: AP)                                                                                      Foto: AP

 

“Európa nechce Chorvátom poskytovať žiadnu pomoc,” zdôrazňuje ministerstvo vnútra Rakúska. Zároveň by sa malo zabrániť prielomu vo Velkej Kladuše len z tohto dôvodu, aby sa prienik nestal signálom pre  desiatky tisíc migrantov.

Európska komisia podľa rakúskeho denníka tvrdí, že by mali Chorvátom mali prísť na pomoc v novembri a decembri desať tisíce vojakov Frontexu.