Google unikol platbe odškodného vo výške jednej miliardy libier

Americká internetová spoločnosť Google unikla platbe odškodného vo výške jednej miliardy libier za údajne neoprávnené zhromažďovanie informácií o viac ako štyroch miliónoch užívateľov iPhonov.

Britský súd dnes zamietol prvú hromadnú žalobu proti prevádzkovateľovi najznámejšieho internetového vyhľadávača, podľa ktorej Google v rokoch 2011 a 2012 obišiel nastavenia ochrany osobných dát na telefónoch spoločnosti Apple. Informujú o tom Bloomberg aj Reuters.

Hromadnú žalobu podala organizácia Google You Owe Us (Google, dlhuješ nám) založená ochrancom práv spotrebiteľov Richardom Lloydom.

Týkala sa spôsobu, akým Google využíva cookies, čiže dátové súbory uložené v počítači užívateľa. Podľa žalujúcej strany Google od júna 2011 do februára 2012 umiestnil na zariadení užívateľov s prehliadačom Safari cookies pre sledovanie reklám, ktoré sú v predvolenom nastavení blokované.

Problém sa mimo iných zariadení dotýkal aj telefónov iPhone a podľa odhadu organizácie Google neoprávnene zbieral dáta 4,4 milióna ich majiteľov.

Každému z nich mal Google vyplatiť odškodné stoviek libier.

Sudca Mark Warby dnes konštatoval, že postup firmy bol “bezpochyby zlý” a že porušila pravidlá. Nedospel ale k záveru, že by niekto zo žalujúcich utrpel v dôsledku konania Googlu akúkoľvek ujmu, za ktorú by mu patrila náhrada.

V odôvodnení ďalej napísal, že hlavný zisk by z vyplateného odškodného mali členovia žalujúcej organizácie a právnici.

Lloyd oznámil, že bude hľadať možnosti, ako sa proti rozhodnutiu súdu odvolať. “Dnešné rozhodnutie je veľkým sklamaním a v podstate nedáva miliónom ľudí žiadny praktický spôsob, ako sa domôcť náhrady za zneužitie svojich osobných údajov,” uviedol podľa agentúry Reuters Lloyd.