Kiska prehral súd o pozemok. Sudca Miroslav Radačovský ho vyzval, aby odstúpil z funkcie prezidenta

Mama zubára Franca Anna Francová bola po verdikte súdu dojatá. „Som šťastná,“ povedala.

Na okresnom súde v Poprade padol verdikt v kauze pozemkov vo Veľkom Slavkove, o ktoré sa súdil popradský zubár Ján Franc a prezident Andrej Kiska. Kiska spor prehral. Informuje online portál Pravda.

Pojednávanie v kauze o pozemok v hodnote milión eur prebiehalo na Okresnom súde v Poprade bez prítomnosti prezidenta Kisku. Okolo piatkového poludnia sudca vyriekol verdikt, že “výlučným vlastníkom pozemkov je Ján Franc”.

Podľa rozsudku súdu nemožno spochybniť že Franc nadobudol pozemky darovaním a nebol nedbalý vlastník. Podľa sudcu nie je namieste hovoriť, že nebol vlastník. Je nepochybné, že Andrej Kiska kúpil pozemky od Sirotského, ale treba skúmať, čo ich Sirotský nadobudol v súlade s právom.

Kisku na tomto pojednávaní zastupuoval advokát Ladislav Šolcz. Pôvodne ho zastupoval známy odborník Ján Mazák.

Advokát Andreja Kisku navrhol, aby súd žalobu v celom rozsahu zamietol. Kiska mal pozemok nadobudnúť v dobrej viere. Žaloba podľa Kiskovho advokáta Šolcza neobsahuje žiadne relevantné spochybnenia vlastníckeho práva Sirotského, od ktorého Kiska pozemok kupoval. Dôvodom pre zamietnutie žaloby podľa Šolcza tiež je, že žalobný petit je vraj nesprávne sformulovaný.

Kiskov právny zástupca uviedol, že jeho klient sa plne zrieka náhrady trov konania.

 

VÝLUČNÝM VLASTNÍKOM POZEMKOV JE JÁN FRANC, povedal sudca.

Sudca Miroslav Radačovský zdôvodnil verdikt tým, že nemožno spochybniť že Franc nadobudol pozemky darovaním. Franc podľa sudcu nebol nedbalý vlastník. Nie je namieste hovoriť, že nebol vlastník. Podľa sudcu je nepochybné, že Kiska kúpil pozemky od Sirotského, ale treba skúmať, či ich Sirotský nadobudol v súlade s právom.

Sudca Miroslav Radačovský  ďalej zdôvodňuje verdikt aj tak, že  podľa neho Kiska nekupoval pozemok od firmy Agras (tá ich čudným spôsobom vydržala), ale od Sirotského, aj keď osoby trochu zvláštnej, ktorý nevedel ani povedať ako pozemok nadobudol. „Sudca rozhoduje aj na základe životných skúseností a citu pre spravodlivosť,“ povedal  sudca Radačovský.

Sudca po pojednávaní nepriamo vyzval Kisku, aby vzhľadom na zistenia v kauze odstúpil z funkcie prezidenta republiky a prestal byť politicky činný.

Sudca Okresného súdu v Poprade Miroslav Radačovský po pojednávaní pre médiá doslova povedal:

„Keby ja som bol prezidentom republiky a sudca, ktorýkoľvek iný, by zistil všetky skutočnosti a súvislosti tak ako ja, vzdám sa funkcie prezidenta republiky, nebudem sa uchádzať o žiadnu inú politickú funkciu, odídem do štátu, kde sa cítim dobre, napríklad do Spojených štátov amerických alebo Izraela a pozor, tým nechcem tvrdiť, že si vysoko nevážim americký alebo židovský národ, ale takto by som konal ja.“

 

Prezident Kiska ešte v roku 1999 kúpil pozemky vo Veľkom Slavkove, ku ktorým sa po takmer dvadsiatich rokoch prihlásil Ján Franc. Ten tvrdil, že Kiska pozemky získal nezákonne.

Kiska deklaroval, že kúpil pozemok od istého človeka a nemal najmenšiu predstavu, že by na ňom bola akákoľvek ťarcha.​

Ku kúpe daného pozemku došlo podľa prezidenta na základe inzerátu asi pred 16 rokmi. S manželkou si chceli postaviť rodinný dom a hľadali vhodný priestor. „Pán, ktorý zastupoval firmu, mi ponúkol, že oproti pozemku by mohol byť na predaj nejaký ďalší, je to síce v extraviláne, lúky, pasienky, ale možno do budúcna by to mohol byť celkom dobrý pozemok pre nejaký podnikateľský zámer. Spýtal som sa na cenu, tá bola akceptovateľná, tak som povedal, že to kúpim,“ objasnil na sociálnej sieti Kiska.