Kmotríkov človek v štátnom úrade hovoril o zverejňovaní majetku. Zatiaľ nezverejňuje nič

Juraj Bugala je dlhoročným advokátom, ktorý zastupoval firmy známeho oligarchu Ivana Kmotríka. Piateho septembra ho vláda vymenovala za podpredsedu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO).

Podpredseda ÚVO Juraj Bugala pred nástupom do funkcie napísal vyhlásenie týkajúce sa aj zverejnenia jeho majetku. Dnes nie je jasné, čo tým myslel, a sám Bugala do otázok veľa svetla nevnáša. Juraj Bugala je dlhoročným advokátom, ktorý zastupoval firmy známeho oligarchu Ivana Kmotríka. Piateho septembra ho vláda vymenovala za podpredsedu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Bugalova cesta do tejto pozície bola ako na horskej dráhe. Predseda úradu Miroslav Hlivák najprv Bugalu do funkcie navrhol, neskôr jeho nomináciu stiahol. Stalo sa tak po medializácii jeho prepojení na Kmotríka. Informujú Aktuality.

Napokon však Hlivák nominoval rovnakého kandidáta znova a Pellegriniho kabinet mu dal zelenú.

Bugala sa už pri vstupe do funkcie zaviazal, že vystúpi z orgánov súkromných firiem a svoje podiely v obchodných spoločnostiach predá.

Dal aj ďalšie verejné záväzky, ktoré však naformuloval tak, že nie je jasné, čo nimi vlastne myslel.

Bugala avizoval, že z firiem vystúpi do mesiaca po svojom menovaní. Podľa vlastných slov tento záväzok už aj splnil. Obchodný register ešte všetky tieto zmeny nezaznamenal, môžu trvať niekoľko dní.

Na stoličke konateľa advokátskej kancelárie Bugala & Ďurček ho nahradila advokátka Alžbeta Calpaš Mordinová.

Novopečený podpredseda ÚVO okrem toho tvrdí, že už predal aj svoje podiely v súkromných firmách. Výnimkou sú len dve spoločnosti, kde k tomu ešte nedošlo.

„Momentálne finalizujem úkony smerujúce k splneniu si záväzku,“ hovorí Bugala.

Bugala potvrdil, že už predal aj svoj podiel v najvýnosnejšej firme, kde pôsobil, teda akcie spoločnosti Hedin. S bratislavskou vodárenskou vlastní firmu Infra services s ročnými tržbami vyše 40 miliónov eur.

Svoj podiel predal druhému akcionárovi Hedinu, teda doterajšiemu partnerovi v advokátskej kancelárii Petrovi Ďurčekovi. Ten je aj štátnym tajomníkom na ministerstve dopravy za SNS.

Podmienky predaja a kúpnu cenu však Bugala odmietol zverejniť.

„Čo sa týka podmienok, tie vychádzali z našej vzájomnej dohody a boli založené na príslušných odborných podkladoch,“ dodáva.

Podľa Aktualít j advokátska kancelária, ktorú Bugala ešte stále spoluvlastní, predávala svoj majetok. Išlo napríklad o podiel vo firme Nordstrom. Advokátska kancelária Bugala & Ďurček ho v októbri predala akciovke Perock. Jej vlastníci nie sú známi, v spoločnosti však vystupujú advokáti Alžbeta Calpáš Mordinová a Michal Pecko. Advokáti s rovnakými menami pôsobia aj v AK Bugala – Ďurček.

Čerstvý druhý muž štátneho úradu vo svojom verejnom prísľube avizoval aj zverejnenie svojho majetku podľa zákona.

„V súlade so zákonom budem postupovať aj pri zverejňovaní majetku, ktorý som počas pôsobenia v súkromnej sfére nadobudol,“ napísal po svojej nominácii do vedenia štátneho úradu.

Nie je však jasné, čo týmto záväzkom myslel. Ako podpredsedu ÚVO ho zákon k žiadnej povinnosti zverejňovať svoj majetok nezaväzuje. Viac sme sa nedozvedeli ani potom, ako sme ho požiadali o vysvetlenie spomínanej vety.

„Postupujem v zmysle môjho verejného vyhlásenia,“ tvrdí Bugala.

Bugala napriek tomu, že je spoločníkom s Kmotríkom vo viacerých firmách, pre Aktuality.sk nedávno tvrdil, že nerozumie spájaniu s Kmotríkom. Možný vplyv Kmotríka na svoju nomináciu odmieta, uzatvárajú Aktuality.