Koalícia neschválila zmeny ústavného súdu. Odskočili od nej kotlebovci

Parlament teda v decembri alebo januári zvolí dvojnásobný počet kandidátov na sudcov oproti počtu uvoľnených stoličiek na súde. Z neho odíde deväť ľudí z trinástich už vo februári.

Koalícii sa nepodarilo pretlačiť zmeny výberu ústavných sudcov. Medzi opozičnými stranami totiž napokon nenašla dostatok hlasov, ktorými by urobila zmeny v Ústave SR. Informujú Aktuality.sk.

Najprv nenašiel dostatočnú podporu pozmeňujúci návrh poslanca Smeru Roberta Madeja, ktorý zavádzal nové pravidlá a menil mocenské pomery medzi parlamentom a prezidentom.

Národná rada by podľa jeho idey volila sudcov v dvoch kolách: keby v prvom získali aspoň 90 hlasov, čiže ústavnú väčšinu, už by ich nemusel vyberať ani menovať prezident.

V druhom kole by potom z neúspešných uchádzačov vznikli dvojice, z ktorých by už vyberal prezident.

Neúspešné hlasovanie podľa denníka SME znamená to, že aj blížiaca sa obmena veľkej časti Ústavného súdu prebehne podľa doterajších pravidiel.

Parlament teda v decembri alebo januári zvolí dvojnásobný počet kandidátov na sudcov oproti počtu uvoľnených stoličiek na súde. Z neho odíde deväť ľudí z trinástich už vo februári.

Z týchto ľudí si prezident vyberie polovicu, ktorú za sudcov aj vymenuje.

Neúspešné výsledné hlasovanie bolo spôsobené tým, že poslanci ani na druhý pokus napriek snahe neopravili zmenu účinnosti prechodných ustanovení. Podporilo ich len 81 poslancov, minimom bolo 90.

Samotná vládna novela ústavy, ktorú predložil minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd), hovorila o sprísnení kvalifikačných predpokladov na vymenovanie ústavných sudcov, informuje denník SME.

Novela mala zaviesť ústavný predpoklad spočívajúci v tom, že dotknutá osoba musí byť všeobecne uznávanou osobnosťou v odbore práva a taktiež sa zavádza ústavný predpoklad súvisiaci s morálnou integritou dotknutej osoby spočívajúci v tom, že daná osoba svojím doterajším životom dáva záruku, že funkciu sudcu Ústavného súdu bude vykonávať riadne, čestne, nezávisle a nestranne.

Neschválená novela riešila aj otázku odchodu sudcov do dôchodku, keď zavádza zánik funkcie sudcu všeobecného súdu pri dosiahnutí vekovej hranice 70 rokov.

Už na jar 2019 sa končí funkčné obdobie deviatim z celkového počtu 13 ústavných sudcov. Úlohou poslancov tak bude zvoliť 18 kandidátov, z ktorých si hlava štátu vyberie deviatich sudcov na 12-ročné funkčné obdobie, uzatvára denník SME.