Komentár Adama Hulina: Spojeného kráľovstva a EÚ vyvrátili správu o medzibankovej dohode po Brexite

Hlavný vyjednávač Európskej únie v otázke Brexitu Michel Barnier vo štvrtok uviedol, že blok je “pripravený” na “prísny regulačný dialóg” s Veľkou Britániou, ale odmietol vyhlásenie dohody o prístupe bánk k jednotnému trhu.

Britskí a európski úradníci odmietajú správy o tom, že  bola dosiahnutá dohoda pre banky, ktorá by poskytla prístup k jednotnému trhu po tom, ako sa Spojené kráľovstvo opustí EÚ.

Hlavný vyjednávač Európskej únie v otázke Brexitu Michel Barnier vo štvrtok uviedol, že blok je “pripravený” na “prísny regulačný dialóg” s Veľkou Britániou, ale odmietol vyhlásenie dohody o prístupe bánk k jednotnému trhu.

Traja britskí úradníci tiež opísali článok v novinách ‘Times’ v Londýne ako nepodložený. Jeden úradník EÚ tiež poprel, že sa dosiahla akákoľvek dohoda, ktorá by umožnila zaručený prístup bankám so sídlom v Británii.

Aj keby sa dohoda, ktorú Times uvádza, objaví ako konečná odpoveď, znamenalo by to zníženie prístupu na európsky trh pre britské finančné služby. The Times uviedol, že nový plán bude založený na rovnocennosti – nástroji, ktorý už EÚ využíva na to, aby umožnila spoločnostiam mimo EÚ predávať služby vo vnútri hospodárskej únie. To je to, čo EÚ dlho ponúkala Veľkej Británii, a tá sa už dávno vyjadrila, že to nie je dosť dobré. The Times však uvádza, že dohoda obsahuje niektoré nové podrobnosti, ktoré by dohodu urobili príjemnejšou.

V každom prípade takáto dohoda o budúcich obchodných podmienkach nie je záväzná. A to z toho dôvodu, že Brexit sa deje v dvoch častiach. Prvá časť, takzvaná ‘rozvodová zmluva’ – právne záväzná zmluva, ktorá stanovuje podmienky oddelenia. A samostatný dokument – politické vyhlásenie, ktoré stanovuje, že obidve strany chcú vidieť v budúcnosti obchodnú dohodu. Tam by sa táto dohoda o finančných službách mohla uskutočniť.

=========

Autor vyštudoval Ekonomickú Univerzitu v Bratislave v odbore Medzinárodné Financie. Aktuálne pôsobí ako analytik pre slovenský trh v spoločnosti TeleTrade. Odborne sa venuje monetárnej politike, svetovému ekonomickému dianiu a vývoju rôznych investičných nástrojov. v septembri 2018 nastúpil na doktorandské štúdium pod vedením aktuálneho guvernéra Národnej Banky Slovenska, kde sa venuje dopadom rozhodnutí rôznych centrálnych bánk na vývoj po svetovej hospodárskej a finančnej kríze. Komentár pôvodne vyšiel ako blog na sme.sk.)