Komentár Giulia Meotti: Európska kríza prežitia a pomalá demografická samovražda

Európania čelia tejto existenciálnej výzve v čase, keď sú na zostupnej špirále, v ktorej pomaly vymierajú, pretože sa nereprodukujú. Zdá sa, že Európa stratila všetku dôveru vo svoje hodnoty ťažko získané počas osvietenstva, ako sú osobná sloboda, rozum a veda, ktoré nahradili povery, a umožnili oddelenie cirkvi od štátu.

“Možnosť, že sa Európa stane múzeom alebo kultúrnym zábavným parkom pre nových boháčov globalizácie, nie je úplne mimo misu.” Túto predstavu – Európu ako obrovský kultúrny skanzen popísal už zosnulý historik Walter Laqueur, ktorý bol pre svoju prezieravú predpoveď nazvaný “nenahraditeľným pesimistom“. Laqueur bol jedným z prvých, kto pochopil súčasnú situáciu, v ktorej sa kontinent ocitol napriek sile svojej ekonomiky. Ide o to, že dni európskej moci sú u konca. Vzhľadom k nízkej pôrodnosti sa Európa dramaticky zmenšuje. Pokiaľ bude pokračovať súčasný trend, vyhlásil Laqueur, za 100 rokov bude európska populácia “len zlomkom toho, čím je dnes, a za 200 rokov niektoré krajiny úplne zmiznú.”

Je smutné, že “smrť Európy” sa blíži, jej príchod je stále viditeľnejší a stále častejšie o nej píšu populárnej spisovatelia.

V čase, keď sa literatúra dostáva v spoločnosti čoraz viac na okraj záujmu, nám dielo Michela Houellebecqa pripomína, že spisovatelia sú schopní spoločenskej analýzy, ktorá vedátorom a expertom unikla, napísal The New York Times o zrejme najdôležitejšom francúzskom spisovateľovi. Houellebecq sa prihovára” prostredníctvom svojich najpredávanejších románov, ako je Podvolení, rovnako ako svojimi verejnými prednáškami. Posledné konferencie, ktorú navštívil Houellebecq v Bruseli – pri príležitosti udelenia ceny Oswalda Spenglera, pripomínajúc autora knihy The Decline of the West (Zánik Západu), bola venovaná tejto téme. “Zhrnuté,” vyhlásil Houellebecq, “Západný svet, ako celok pácha samovraždu.”

Prečo sa Európa stala tak posadnutá svojím vlastným klesajúcim demografickým vývojom a vzrastajúcou imigráciou z Afriky?

Podľa Rossa Douthata, redaktora denníka The New York Times, sa snaha o kontrolu rastu populácie v rozvojovom svete “vracia do diskusie” z troch dôvodov:

“Pretože sa africká pôrodnosť nespomaľuje tak rýchlo, ako západní experti očakávali a pretože sa európska demografia chová podľa Macronovho zákona a smeruje do hrobu a tiež preto, že európski lídri už nie sú tak optimistickí, pokiaľ ide o asimiláciu imigrantov, ako boli ešte pred niekoľkými rokmi . “

Douthat pripomína dva prejavy francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. V roku 2017 Macron povedal, že Afrika má “civilizačné” problémy a lamentoval nad tým, že “tam pripadá sedem alebo osem detí na ženu”. V druhom prejave v nadácii Billa a Melindy Gatesovcov minulý týždeň Macron prehlásil: “Ukážte mi dokonale vzdelanú ženu, ktorá sa rozhodla, že bude mať sedem, osem alebo deväť detí.” Otázkou, ktorú Macrona okrem iného vyvolal, je: Ako môže Európa ovplyvniť svojich vlastných vzdelaných ľudí s ich nízkou pôrodnosťou, keď čelí obrovskej africkej a blízkovýchodnej plodnosti a prisťahovalectvu? Zdá sa, že Európa môže v demografickej súťaži so zvyškom sveta len prehrať.

Európania čelia tejto existenciálnej výzve v čase, keď sú na zostupnej špirále, v ktorej pomaly vymierajú, pretože sa nereprodukujú. Zdá sa, že Európa stratila všetku dôveru vo svoje hodnoty ťažko získané počas osvietenstva, ako sú osobná sloboda, rozum a veda, ktoré nahradili povery, a umožnili oddelenie cirkvi od štátu.

Je kriticky dôležité, aby boli tieto hodnoty zachované, ak si Európa skutočne praje prežiť. Význačný historik Victor Davis Hanson nedávno napísal:

“Súdiac podľa najdôležitejších historických činiteľov civilizačnej moci – pohonné hmoty, energie, vzdelanie, demografia, politická stabilita a vojenská sila – sila Európy klesá. Európa sa pomaly zmenšuje a starne – napriek krátkozrakej prisťahovaleckej politike Angely Merkelovej, ktorá očividne považuje imigráciu za riešenie demografickej krízy a zníženie nedostatku lacných pracovných síl. “

Avšak, ako napísal Walter Laqueur, “aj keby bol pokles Európy nezvratný, stále nie je dôvodom, aby sa zmenil v kolaps.”

Ako sa môžeme tomuto kolapsu vyhnúť?

Na nedávnej konferencii EÚ taliansky minister vnútra Matteo Salvini, ktorý stojí na čele antiimigračnej strany Liga (Lega) vyhlásil:

“Počul som kolegov tvrdiť, že potrebujeme imigráciu kvôli tomu, že obyvatelia Európy starnú, ale ja mám úplne iný názor … Verím, že som členom vlády aj preto, aby som dosiahol to, že naši mladí ľudia budú mať opäť veľa detí, ako tomu bolo ešte pred niekoľkými rokmi, a nebude nutné premiestňovať najlepších mladých Afričanov do Európy. Možno, že v Luxembursku to potrebujú, ale v Taliansku potrebujeme pomôcť ľuďom, aby mali viac detí, skôr než si privážať moderných otrokov (z Afriky), ktorí by nahradili deti, ktoré nemáme. “

Potom, čo bol prerušený ministrom zahraničia Luxemburska Jeanom Asselbornom Salvini dodal:

“Pokojne odpoviem na váš názor, ktorý je odlišný od môjho … Ak v Luxembursku potrebujete novú imigráciu, je to váš problém, ja dávam prednosť tomu, aby Taliansko zostalo pre Talianov a aby Taliani začali znovu rodiť deti.”

Salvini očividne vidí, kam bude tento vývoj v Taliansku smerovať. Ak sa nezmenia podmienky, tak by sa populácia Talianska mohla zrútiť, pretože by mohla klesnúť k približne 16 miliónom obyvateľov v porovnaní s dnešnými 59 miliónmi obyvateľov. Táto hrozivá predpoveď sa objavila tento rok na každoročnom talianskom “Festivale štatistiky a demografie”, kde profesor Matthey Rizzolli z Univerzity v Ríme povedal:

“To nastane za sto rokov, dokonca nás môže byť o 8 miliónov menej už za 20 rokov, ak sa budeme správať rovnako ako doteraz a nedôjde k zvýšeniu pôrodnosti.”

Európsky establishment je dokonale rozdelený na tzv. “Europeistov”, ktorí veria, že noví prisťahovalci sú potrební na zastavenie demografického kolapsu EÚ, a na “euroskeptikov”, ktorí chcú riešiť tento problém vlastnými silami. Maďarský premiér Viktor Orbán napríklad vyzval Európanov, aby zastavili “demografický pokles” investovaním viac do tradičných rodín. Medzitým taliansky katolícky arcibiskup Gian Carlo Perego povedal:

“Výzva pre Taliansko je zmieriť umierajúcu krajine s mladými ľuďmi, ktorí prichádzajú odinakiaľ, aby začali písať novú históriu. Keď zatvoríme dvere migrantom, tak zmizneme.”

Salvini v rozhovore pre denník The Times podporil úplne inú myšlienku:

“Krajina, ktorá nerodí deti, je odsúdená k zániku … Vytvorili sme ministerstvo pre rodinu, aby sme pracovali na zvýšení plodnosti, zakladáme materské škôlky a fiškálny systém, ktorý zohľadní veľké rodiny. Na konci nášho mandátu bude naša vláda posudzovaná určite viac podľa počtu novorodencov, než podľa veľkosti verejného dlhu. “

V stávke je talianska “tradícia, náš príbeh, naša identita”, vyhlásil Salvini – ľavica využíva krízu plodnosti ako “výhovorku k importovaniu imigrantov”.

Ďalší katolícky biskup Andrew Nkea Fuanya z Mamfe v Kamerune o nízkej pôrodnosti v Európe nedávno uviedol:

“Je to veľmi vážna záležitosť a ja sa odvažujem povedať, že najmä na pozadí islamskej invázie. Keď sa pozriete do dejín, zistíte, že kedykoľvek cirkev zaspala a odklonila sa od evanjelia, islam túto príležitosť okamžite využil a snažil sa dostať dovnútra. To je to, čo dnes vidíme v Európe, že cirkev spí, a islam sa zakráda … Európa sa islamizuje a bude to mať vplyv aj na Afriku. “

Úbytok pôvodných obyvateľov a transformácia Európy sa dá dobre vidieť vo Francúzsku. Podľa nových štatistík zverejnených francúzskym Národným inštitútom pre štatistiku a ekonomické štúdie je meno Mohammed a niekoľko ďalších tradičných moslimských mien teraz na popredných miestach zoznamu najobľúbenejších detských mien vo francúzskom departemente Seine-Saint-Denis (1,5 milióna obyvateľov). Je potrebné poznamenať, že dvaja novinári z mainstreamového denníka Le Monde, Gérard Davet a Fabrice Lhomme, práve publikovali knihu Inch’allah: l’islamisation à visage découvert ( “Ak je to vôľa Alahova: Vystavená tvár islamizácie”), investigatívna reportáž o “islamizácii” v departemente Seine-Saint-Denis.

Investigatívna reportáž, ktorú v júli publikoval týždenník L’Express, medzitým odhalila, že vo Francúzsku “medzi rokmi 2000 a 2016 vzrástol počet detí, u ktorých je aspoň jeden z rodičov cudzí štátny príslušník z 15 na 24 percent”. Denník Die Welt uviedol, že podľa údajov Spolkového štatistického úradu má už v západnom Nemecku 42 percent detí vo veku do šiestich rokov migračné pozadie.

Je zrejmé, že masová neobmedzená imigrácia priniesla Európe viac škody ako úžitku. Walter Laqueur napísal:

“… nekontrolovaná imigrácia nebola jediným dôvodom rozvratu Európy, ale spolu s ďalšími nedostatkami kontinentu viedla k hlbokej kríze a bol by potrebný zázrak, aby sa Európa z týchto problémov vymanila.”

Ako Matteo Salvini, tak aj Michel Houellebecq poukázali na to, že dráma starnúcej a unavenej Európy nie je ani ideologickou ani volebnou otázkou, je to problém civilizačný. Táto otázka bude tiež rozhodovať o budúcnosti Európskej únie, ktorú by politika otvorených hraníc mohla úplne zlikvidovať.

Čas beží ďalej. Ako uviedol Houellebecq v prejave, ktorý predniesol, keď mu bola udelená Cena Franka Schirrmachera.

“Nástup islamu práve začína, pretože demografia je na jeho strane a pretože Európa, ktorá prestala mať deti, zvolila samovraždu. A nebude to pomalá samovražda. Pri miere pôrodnosti 1,3 alebo 1,4 dieťaťa na ženu to v skutočnosti pôjde veľmi rýchlo. “