Komentár Mariána Fabiana: V Humennom je to zápas o spravodlivú a lepšiu tvár Slovenska

V Humennom tak už niekoľko týždňov vôbec nejde len o komunálne voľby. V Humennom sa dnes bojuje o spravodlivú a lepšiu tvár Slovenska. 

Podozrivé majetkové pozadie Jany Vaľovej

 

Primátorka Humenného a poslankyňa národnej rady za Smer Jana Vaľová ako verejný funkcionár pravidelne zverejňuje svoje majetkové priznania. V nich uvádza, že je spolumajiteľkou dvoch domov v Humennom ako aj niekoľkých záhrad a dvojgaráže.

Politička však investovala aj do nehnuteľnosti v zahraničí. Jej dcéra Zuzana vlastní od roku 2012 byt v centre Prahy a samotná primátorka zasa môže užívať byt v Karlových Varoch.

Na podozrivé majetkové pozadie Jany Vaľovej upozornil portál regionzemplin.sk.

“Aktuality.sk získali listy vlastníctva spomínaných nehnuteľností a primátorke zaslali niekoľko otázok. Neodpovedala.”, píše Tomáš Kyseľ.

K bytu v Prahe sa Vaľovej dcéra dostala v roku 2012. Podľa listu vlastníctva môže jej matka nehnuteľnosť doživotne a bezplatne užívať.

Primátorka pre Plus jeden deň vysvetľovala, že jej dcéra byt kupovala, aby na dlhodobej stáži v Prahe a pri plánovanom zamestnaní nemusela bývať v podnájme.

„Byt stál vyše 100-tisíc eur, má výmeru 64 štvorcových metrov. Dcére som naň prispela zo svojich úspor, zvyšok si požičala,“ povedala.

Podľa portálu regionzemplin.sk Vaľová byt kúpila od Juraja Štefanova z Vranova nad Topľou. Štefanov je konateľom firmy Casino Respect s.r.o., ktorá v Humennom prevádzkovala rovnomenné kasíno.

 

Slovenská komora učiteľov (SKU) podala v pondelok na Generálnu prokuratúru (GP) SR podnet na mesto Humenné

 

Včera Slovenská komora učiteľov (SKU) podala v pondelok na Generálnu prokuratúru (GP) SR podnet na mesto Humenné, ktoré je zriaďovateľom základnej umeleckej školy, materských, ale aj základných škôl.

Dôvodom je podľa prezidenta SKU Vladimíra Crmomana skutočnosť, že mesto obchádza zákony a porušuje ich v súvislosti s vyhlásením výberového konania na riaditeľov škôl. Ako uviedol v pondelok pre TASR, tento stav má v meste trvať od roku 2013.

Mesto namiesto toho, aby vyhlásilo podľa zákona výberové konanie, len poverí na pol roka riaditeľa školy. Tým je narušená demokracia pri voľbe riaditeľa, pretože je obídená rada školy, ktorá má právo po výberovom konaní vybrať kandidáta,“ povedal Crmoman. Podotkol, že o všetkom rozhoduje len mesto. „Je to nelogické. Prečo nemá mať riaditeľ funkčné obdobie, istotu, že tam bude ďalej,“ opýtal sa prezident SKU.

SKU potvrdila, že k výberovému konaniu došlo v Humennom na dvoch školách po tom, ako na tento problém poukázali médiá, ale aj Štátna školská inšpekcia. Na ďalších školách v septembri však tento stav podľa Crmomana pokračoval ďalej. „Myslíme si, že pred zákonom majú byť všetci zriaďovatelia rovní. Je to slovenský unikát. Nikde inde sa nestalo, aby sa takto opakovane obchádzal zákon,“ vysvetlil. Podľa neho je poverovanie výnimočná vec. Ako príklad uviedol chorobu riaditeľa.

Žiadame, aby prokurátor preskúmal zákonnosť týchto poverení a aby vykonal nariadiť opatrenia na odstránenie zistených porušení,“ povedala viceprezidentka SKU Soňa Puterková. Crmoman povedal, že podnet podávajú v prípade miestnej základnej umeleckej školy. Podľa neho v posledných rokoch tu mesto nevypísalo riadny konkurz na riaditeľa školy a v súčasnosti je tam poverený riaditeľ už deviatykrát.

 

Ministerstvo vnútra nepriamo na strane Vaľovej

 

Napokon v prospech Vaľovej nepriamo včera začalo kampaňovať aj ministerstvo vnútra. Dôvodom je petícia NÁRODNEJ KOALÍCIE  ZA ODMIETNUTIE PRIJATIA 250 MIGRANTOV V HUMENNOM, ktorú už podpísalo cez 1100 signatárov. 

Ministerstvo vnútra bagatelizuje zmluvu medzi slovenskou vládou a komisariátom OSN pre utečencov. Vo svojich tvrdeniach však zavádza. Práve na zmluvu upozornila ako prvá Slavěna Vorobelová – predsedníčka NÁRODNEJ KOALÍCIE, ktorá je v závere kampane do komunálnych volieb hlavnou vyzývateľkou Vaľovej.

V Humennom tak už niekoľko týždňov vôbec nejde len o komunálne voľby. V Humennom sa dnes bojuje o spravodlivú a lepšiu tvár Slovenska.