Komentár Petra Králika: Americkí investori sa v zrýchlenom tempe vracajú do Ruska

“V súčasnosti Rusko v podstate vyzerá lepšie ako väčšina ostatných krajín, a to vďaka trvalo vysokým cenám ropy a postupnému znižovaniu hluku z negatívnych správ týkajúcich sa geopolitickej situácie,” povedal Felipe de la Rosa, manažér portfólií pre medzinárodné trhy. “

Záujem o ruský akciový trh sa naďalej zvyšuje a dopyt po ruských aktívach do značnej miery ťahajú americkí investori. Informuje portál Kommersant.

Prílev finančných prostriedkov do ruských fondov za posledný týždeň sa ukázal ako rekord za dva mesiace – 65 miliónov dolárov. Vysoké ceny ropy, ako aj zníženie negatívneho hluku z novín o Rusku  a naopak geopolitické pozitíva, majú pozitívny vplyv na sentiment investorov. Investori však zatiaľ nemajú dlhodobé plány s aktívami rubľa.

Prílev zahraničných investorov na ruský trh sa minulý týždeň zrýchlil. Dôkazom toho je hodnotenie spoločnosti t na základe údajov zo správy spoločnosti BofA Merrill Lynch (zohľadňujú sa údaje z Vývojového fondu portfóliových fondov EPFR).

Za týždeň, ktorý sa skončil 24. októbra, finančné prostriedky zamerané na ruský akciový trh prilákali maximálnu výšku investícií od konca augusta – 65 miliónov dolárov, čo je takmer päťnásobok objemu investícií, ktoré boli v ruských akciách pred týždňom (približne 14 miliónov dolárov).

65 miliónov dolárov predstavoval prílev zahraničných investorov do fondov orientovaných na ruský trh za týždeň končiaci sa 24. októbra podľa EPFR

Prílev investícií do akcií ruských spoločností sa uskutočnil na pozadí klesajúcich cien ropy. Za posledný týždeň klesla cena ropy Brent o 3% na 77,6 USD za barel. Náklady na ropné palivo ropy sa počas tohto obdobia znížili o takmer 4,2% na 75,9 USD za barel. Tri týždne sa európske odrody ropy znížili o 7-9%. Avšak dokonca aj s poklesom, ktorý sa vyskytol, cena ropy zostáva nad 70 dolárov za barel, čo je pohodlná hodnota pre ruský ropný sektor a ruský rozpočet.

“V súčasnosti Rusko v podstate vyzerá lepšie ako väčšina ostatných krajín, a to vďaka trvalo vysokým cenám ropy a postupnému znižovaniu hluku z negatívnych správ týkajúcich sa geopolitickej situácie,” povedal Felipe de la Rosa, manažér portfólií pre medzinárodné trhy. “

Návrat zahraničných investícií do ruských fondov sa však vyskytol v súvislosti so všeobecným nárastom dopytu po aktívach rozvojových krajín. Podľa EPFR sa pre vykazovaný týždeň fondy, ktorých investičná politika sa sústreďuje na rozvíjajúce sa trhy, prilákali 2,56 miliardy dolárov – maximálnu hodnotu od polovice apríla.

Zároveň ruské fondy nepreukázali najlepšiu dynamiku medzi fondmi krajín BRIC. Napríklad prostriedky investujúce v Číne prilákali za týždeň 3,1 miliardy dolárov. Malý prílev investícií bol zaznamenaný v brazílskych fondoch (10 miliónov dolárov).

“Stabilizácia situácie bola podporovaná aktivitami miestnych orgánov (rozhodnutie o prepustení amerického pastora v Turecku, znižovanie miery v Argentíne atď.), Ako aj záujem o miestne dokumenty, ktoré už boli ako súčasť technickej opravy”

Účastníci trhu sú však bez neprimeraného optimizmu.

“Dôvody k opatrnosti medzi dostatkom investorov – výnos amerických štátnych dlhopisov s istotou  nad 3% ročne, vášne v čínsko-amerických  vzťahoch, rastie nesúhlas talianskych orgánov voči Bruselu, tragický príbeh Saudského novinára”, – uvádza manažér portfólia o “Trinfiko” Farid Zakirov.

Popritom všetkom sa javí Rusko relatívne politicky stabilná pokojná destinácia pre amerických investorov, ktorí zrýchlili tempo vpúšťaní svojich dolárov do ruskej ekonomiky.