Komentár Petra Králika: Merkelovej casting na prezidenta Ukrajiny. Nemecko nevie koho podporiť

Merkelová bola v Kyjeve, ale v Kyjeve momentálne nič nie je, odnáša si domov.

Angela Merkelová vo štvrtok navštívila Ukrajinu. Na programe boli zvyčajné témy, ako napríklad situácia v Donbase.  Návšteva Merkelovej v Kyjeve bola však o inej dileme: Nemecko nevie, koho podporiť v 2019 ukrajinských prezidentských voľbách. Nemecké média hovoria o castingu Merkelovej na ukrajinského prezidenta. Podrobne informuje portál nemeckého rozhlasu MDR.

 

Niektorí predstavitelia politických inštitúcii na Ukrajine môžu považovať kancelárku Angelu Merkel za príliš pragmatickú.

Prevažuje názor, že Nemecko mohlo ešte viac reagovať na “ruskú agresiu na Ukrajine”. Avšak, kritici v Kyjeve priznávajú, že  Nemecko je viac ako dôležitý spojenec Ukrajiny a  Ukrajina takmer iného obhajcu v Európe ako Angelu Merkelovú nemá.  Samotná skutočnosť, že ukrajinský prezident Petro Poroshenko bol doteraz Merkelovou vždy prijatý, hovorí veľa o dôležitosti tohto politického vzťahu. Ako iniciátor Minskej dohody Nemecko pod Merkelovou tiež dobrovoľne prevzalo zodpovednosť za mimoriadne zložitý mierový proces na východe Ukrajiny. Potiaľto by to všetko vyzeralo fajn, ak by nešlo len o politický morálny gýč zo strany Nemecka. V skutočnosti ekonomické dáta nepustia. Nemecko zvýšilo vzájomný obchod s Ruskom o 25|% v poslednom období, na čo Ukrajina pozerá s nevôľou.

Štvrtková návšteva tak bola sondou, koho má Nemecko podporiť – ako správny mentor, na Ukrajine v prezidentských voľbách.

 

Hoci oficiálna volebná kampaň na prezidentské voľby, ktoré sa konajú 31. marca 2019, sa začína 31. decembra tohto roku, vo všetkých veľkých ukrajinských mestách sa už prezentujú potenciálni kandidáti.

Na jeseň roku 2019 by mali nasledovať parlamentné voľby. Volebný rok 2019 na Ukrajine veľa ukáže, ďalší vývoj Ukrajiny a Berlín spoločne s Bruselom má v súčasnej dobe problém nájsť životaschopnú voľbu medzi sľubnými kandidátmi. Práve preto návšteva Merkelovej je zameraná predovšetkým na voľby, ktorých výsledok nie je možné v súčasnej dobe odhadnúť.

Politici v Berlíne, rovnako ako aj inde na Západe sa netaja tým, že volebné víťazstvo súčasného favorita, dvojnásobnej bývalej premiérky Julie Tymošenkovej by nebolo optimálne.

Je považovaná za populistku patriacu do starého systému, jej pochybné zmluvy o dodávkach plynu z minulosti nie sú ani dobrým odporúčaním, rovnako ako nedostatok úspechov počas jej dvoch termínov predsedníčky vlády. Avšak to všetko nezastaví Timošenkovú  kandidovať vo všetkých dôležitých voľbách, kedy zvyčajne dosahuje takmer 20 percent. Napriek tomu je pravdepodobné, že sa Timošenková dostane do druhého kola prezidentských volieb, ale proti komu?

Úradujúci prezident Porošenko, ktorý v súčasnosti vedie vlasteneckú kampaň pod heslom “Armáda, jazyk, viera,” sa zatiaľ v prieskumoch umiestňuje medzi druhým až piatym miestom.

Celá situácia je tak okorenená nielen padajúcou hviezdou Merkelovej, ktorej vážnosť a sila v medzinárodných vzťahoch klesá priamo úmerne s každým zverejneným prieskumom v Nemecku ale aj rozdorbenou ukrajinskou scénou, ktorá nevygenerovala štatistov do západného castingu o prezidenstvo rozvrátenej skorumpovanej krajiny.

Merkelová bola v Kyjeve, ale v Kyjeve momentálne nič nie je, odnáša si domov.