Komentár Petra Králika: Nemecko je bohaté len na papieri. Aj to, mnohí cítia inak

Nemecko je bohaté na papieri. Finančný majetok dosahuje ohromujúci šesť biliónov eur, každý občan matematicky má 75 000 eur. Ach ten výpočet. V skutočnosti mnohí nemajú nič . 1,2 milióna Nemcov vlastní milión eur alebo viac.

“Keď som bol malý, veril som, že peniaze sú najdôležitejšie v živote,” povedal kedysi írsky spisovateľ. “Dnes, keď som starý, viem, že je to pravda.”                                    Oscar Vilde

Keby mal pravdu, Nemci by museli byť  najšťastnejší ľudia na svete. Ak veríte v nový prieskum združenia sporiteľní, Nemci sú finančne na tom lepšie ako kedykoľvek predtým. 63% ľudí hodnotí ich finančný stav ako “dobrý” alebo “veľmi dobrý”. Na vrchole finančnej relácie je Hesensko, ktoré odvolilo v nedeľu. No práve výsledky ukazujú, že v tomto nemeckom “výnimočnom matrixe” je chyba. Človek by si myslel, že tie prieskumy ako sa Nemci majú dobre poisťovne robili pre súčasného šéfa krajinskej  vlády Volkera Bouffiera z CDU .

Nefunguje to ani tak ani onak. Výsledok volieb v ekonomicky prosperujúcom Bavorsku jasne ukázali:

S “hospodárstvom” nezískavate žiadne voľby . Po rokoch plného zamestnania sa vyžadujú bezpečné pracovné miesta, primeraný príjem. Hospodárska základňa je pevná a umožňuje mnohým ľuďom sledovať svoje dobré sociálne a environmentálne ciele pri výbere. Desať rokov po finančnej kríze sú Nemci späť na vrchole. Naozaj? To závisí nielen na tom, kde žijete. V Berlíne a Brandenbursku to nevyzerá tak jasne . Približne polovica ľudí žijúcich v regióne je podľa prieskumu nespokojná a počet sa zvyšuje.”, píše  na Tagesspiegel.

“Nie je to zázrak. Každý, kto hľadá nový byt v Berlíne, vie, ako rýchlo sa roztavia vlastné železné finančné rezervy. Nájomné stúpa , ponuka je obmedzená. Platí to najmä pre ľudí, ktorí majú málo peňazí. Čoraz väčšia časť ich rozpočtu ide na to, aby ledva prežili. Explózia nájmov zhoršuje priepasť medzi bohatými a chudobnými.” Pokračuje komentár na Tgesspiegel.

Na Humboldtovej univerzite a na University College v Londýne varovali vo svojej nedávnej štúdii:

“Nielen ľudia s nízkym príjmom, dokonca aj ľudia, ktorýcm plat už v skutočnosti možno vidieť v strednej vrstve, často na konci mesiaca nič nezostáva. Nájom, elektrina, poistenie, športový klub alebo hudobné hodiny pre deti, spodná stredná vrstva sa spája s lepším mediánom strednej vrstvy do jednej  línie, s hodnotou smerom dolu. A teraz inflácia opäť stúpa.”, dopĺňa ďalšie varovné argumenty .

Nemecko je bohaté na papieri. Finančný majetok dosahuje ohromujúcich šesť biliónov eur, každý občan matematicky má 75 000 eur. Ach ten výpočet: V skutočnosti mnohí nemajú nič  a 1,2 milióna Nemcov vlastní milión eur alebo viac.

Nerovnosť vždy existovala a bude existovať vždy. Ak si myslíte, že výskumní pracovníci v sociálnej oblasti nemajú v Nemecku v posledných dvanástich rokoch čo robiť, mýlite sa. Nerovnosť zvyšuje svoju váhu:
“Inými slovami, roky hospodárskeho rozmachu opustili mnohých ľudí. Napriek plnej zamestnanosti je na vrchole počet tých, ktorí nemajú pevnú prácu, ale len obmedzené zamestnanie”, tvrdí komentár Tagesspiegel.
CDU a SPD na tieto výzvy a výzvy spojené s migračnou krízou nedokážu odpovedať. Nemecká spoločnosť roztvára nožnice nielen v príjmovej nerovnosti a v kvalite života, ale aj v pocite odcudzenia. Integrácia východného Nemecka do Západného s migračnou krízou priniesla dva odlišné svety volebných preferencií. Tie len potvrdili, že Nemecko sa skladá v historickom kontexte povojnového rozdelenia a nástupu komunistického režimu – skúsenosti s ním, z dvoch takmer neprekývajúcich sa politických národov. Pripočítajte si k tomu polarizáciu na osi AfD – Zelení a Nemecko o pár rokov bude iné, než všetci dúfali vo svojich plánoch o Európe. A možno len také, aké bolo vždy, s problémom navyše pre Európu.