Komentár Petra Králika: Výskumný inštitút námorníctva USA potvrdil možnosť zaútočiť na Rusko z Európy

Podľa odborníka je konverzia zariadenia Aegis Ashore v Rumunsku a Poľsku z obrannej pozície proti iránskym balistickým strelám na útočne proti Rusku “veľmi ľahká”, a to vzhľadom k dispozícii námorných a leteckých rakiet NATO môže skomplikovať ruské  obranné plány proti útoku z európskeho smeru.

Systémy protiraketovej obrany nasadené v Rumunsku a Poľsku umožňujú ľahkú konverziu na útočné systémy voči Rusku, píše americký výskumný inštitút amerického námorníctva v analýze 

Organizácia hovorila s Abrahámom Denmarkom, ktorý je v súčasnej dobe riaditeľom ázijských záležitostí vo Woodrow Wilsonovom vedeckom stredisku a predtým pracoval v Pentagone.

Podľa odborníka je konverzia zariadenia Aegis Ashore v Rumunsku a Poľsku z obrannej pozície proti iránskym balistickým strelám na útok proti Rusku “veľmi ľahká”, a to vzhľadom k dispozícii námorných a leteckých rakiet NATO môže skomplikovať ruské  obranné plány proti útoku z európskeho smeru.

Dánsko priznáva, že takáto konverzia porušuje Zmluvu o odstránení striel stredného a malého doletu (INF).

Je to jedno z prvých odborných priznaní z americkej strany. Rusko už dlhšiu dobu na túto skutočnosť a teda “hrozbu národnej bezpečnosti” upozorňuje!

 

V októbri americký prezident Donald Trump s odvolaním sa na porušenie dohody zo strany Ruska a nového zbrojenia Číny oznámil svoj zámer vystúpiť z INF.

Poradca hlavy amerického štátu pre národnú bezpečnosť John Bolton, ktorý navštívil Moskvu po stretnutí s ruským prezidentom Vladimírom Putinom, potvrdil Trumpove plány. V reakcii na vyhlásenie USA o prípadnom zrušení dvojstrannej dohody Ruská federácia upozornila na hrozbu nových pretekov v zbrojení a tiež pripustila prijatie odvetných opatrení, ktorých konkrétny obsah nebol zverejnený.

Minister zahraničných vecí Sergej Lavrov uviedol, že Moskva, bez toho, aby opakovala skúsenosti ZSSR, nebude reagovať tak drahými metódami.

Rusko považuje za hrubé porušenie zmluvy INF umiestnené odpaľovacie zariadenie Mark 41 v Rumunsku a Poľsku, ktoré sú schopné vypáliť nielen protiraketové strely RIM-161 Standard Missile 3, ale aj krídlové rakety Tomahawk (s dosahom do 2500 km), ktoré môžu zasiahnuť prakticky akýkoľvek cieľ v európskej časti Ruska.

Spojené štáty obviňujú Rusko z utajenia skutočných schopností rakety 9M729 komplexu Iskander-M, čo je pozemná verzia námornej rakety Kaliber-NK (s dosahom až 1400 kilometrov). Pentagon sa domnieva, že pozemná raketa má dosah až 5500 kilometrov a nie 500 kilometrov, ako tvrdí ruské ministerstvo obrany.