Komentár Petra KRÁLIKA: Wolfgang Schäuble (CDU) hovorí o menšinovej vláde bez sociálnych demokratov

Podľa nového prieskumu, ktorý Bild am Sonntag uverejnil tento víkend má CDU a CSU iba 27 percent. SPD predstavuje 17% a Alternatíva pre Nemecko je na 16%.

Nemecká vláda zostane stabilná aj vtedy, keď opustí svojho ľavicového partnera, povedal šéf Bundestag Wolfgang Schäuble pre Bild am Sonntag, informuje Politico.

Dinosaurus nemeckej konzervatívnej politiky a bývalý minister financií  dúfa, že veľká koalícia Nemecka medzi konzervatívnou kresťansko-demokratickou úniou (CDU) a sociálno-demokratickou stranou (SPD) zostane zachovaná až do konca volebného obdobia, no zároveň dodal, že aj prípadný rozpad neohrozuje nemeckú stabilitu.

Tieto čudné slová prichádzajú v čase keď je jasné, že CSU stratí v Bavorsku svoju desaťročia pestovanú väčšinu.

“Otcovia a matky základného zákona [nemecká ústava] urobili  pozíciu kancelára takou silnou zo skúsenosti z neúspechu Výmarskej republiky, že by sme sa jej nemali obávať,” dodal Schäuble.

“Ak SPD nemôže v určitom bode [urobiť viac], nie je to koniec sveta. Máme stabilné demokratické podmienky, “povedal.

Schäuble  hovoril možnosti  menšinovej vlády už v roku 2017 počas ťažkých koaličných rokovaní. Nakoniec, keď bolo jasné, že vznikne koalícia CDU-SPD, tvrdil, že to nie je uprednostňovaná možnosť.

Nemecké vládne strany trpia na popularite, pričom  Alternatíva pre Nemecko získava na ich úkor body. Schäuble však odmietol akúkoľvek možnú alianciu medzi CDU a “krajne” pravicovou stranou.

CDU sa posunula v prieskume verejnej mienky v dôsledku klesajúcej popularity kancelárky Angely Merkelovej a verejným hádkam so svojou sesterskou stranou, Bavorskou kresťanskou sociálnou úniou (CSU).

Podľa nového prieskumu, ktorý Bild am Sonntag uverejnil tento víkendCDU a CSU iba27 percent. SPD predstavuje 17% a Alternatíva pre Nemecko je na 16%.

Očakáva sa, že CSU v bavorských voľbách stratí väčšinu hlasov, zatiaľ čo CDU  v nadchádzajúcich voľbách v Hessene bude mať zlé výsledky.

“Viem, že prostredníctvom nášho sporu sme prispeli k vytvoreniu prieskumov verejnej mienky,” uviedla Merkelová v sobotu v prejave na mládežníckom kongrese  CDU / CSU v meste Kiel, v ktorom vyzvala konzervatívnych partnerov, aby ukončili svoje hašterenie.

Stranám ako sú CDU, CSU a SPD zjavne chýba sebareflexia.

Témy, ktoré priniesli po vzniku veľkej koalície nijak zásadným spôsobom neposúvajú Nemecko vpred. Toľko ospevovaná stabilita v ktorej mene sa dokonca ústami Schäubleho hovorí o menšinovej vláde, sa stáva alibizmom, kde ani dokonca Alternatíva pre Nemecko nie je natoľko dobrá aby rástla, ale skôr naopak, vládne strany sú natoľko impotentné, že AfD nemusí  robiť vôbec nič a aj tak rastie.

Tragédiou prístupu k politike u Angely Merkelovej je aj to, že keď už sa aj nájde politik, ktorý prekvapí nejakým nekonvenčným prístupom k téme, je okamžite umlčaný a mediálne spochybnený.

Angela Merkelová problémy nerieši, ale necháva ich vyhniť. Až tak, že dnes postupne hnije aj popularita CDU.