Komentár Romana Suchého: Nastáva pre USA čas nechať Sýriu už na pokoji a ísť. O všetkom rozhodne Idlib

“Povstalecké sily v Idlib (rozumej islamsko-teroristické) sa neskladajú zo sekulárnych a západných mužov, ktorí boli vychovaní na myšlienkach Thomasa Jeffersona. Prevažná väčšina takýchto ľudí buď zahynula, alebo žije na pohodlí sociálnych dávkach v Bavorsku. “, tvrdí Gil Barndollar riaditeľ Middle East Studies at the Center for the National Interest

Moskva ma jednoduchý plán: Iba chce, aby sa  Idlib nestal centrom terorizmu, malým kalifátom. Zároveň by privítala, aby tam Erdogan urobil poriadok, čím by mu zabránila v rozpútaní veľkej vojenskej operácie, toto posolstvo znelo od Ruska nepretržite celý týždeň.

Rusko síce nemá záujem na konfrontáciu s USA, ale hlavným je preň zachovať alianciu s Tureckom.

Turecký spojenec je jedným z mimoriadne dôležitých ruských tromfov v úsilí Moskvy uzavrieť dohodu so západnými krajinami vzhľadom na budúcnosť Sýrie.

Sýrske vládne sily a ich spojenci sú pripravení vstúpiť do provincie Idlib a zničiť “poslednú veľkú baštu odporu”, hoci uplatnenie rozhodnutia vytvoriť “nárazníkové pásmo” po rokovaniach medzi ruským a tureckým prezidentom by mohli na určitú dobu oneskoriť tento útok, napísal National Interest. Avšak to bude len dočasné odloženie, uviedol článok:

“Občianska vojna v Sýrii vstúpila do finálnej fázy. Napriek tomu aj v tomto poslednom okamihu Spojené štáty zdvojnásobili svoje úsilie a uskutočnili intervenciu do Sýrie, hoci nemajú takmer žiadne tromfy. ” Otázka, prečo to Washington robí, zostáva otvorená.

Politika USA voči Sýrii je v úplnom chaose,” zdôraznil NI.

Na začiatku septembra americký prezident Donald Trump zverejnil na Twitteri “pre neho typickú hrozbu” na adresu prezidenta Sýrie Bašára Asada s výzvou nezačať, nezodpovedný útok v provincii Idlib ‘. Súbežne s týmito “prázdnymi výrokmi” znelo oveľa vážnejšie vyhlásenie, keď novovymenovaný administratívou Trumpa “zástupca sýrskej vzájomnosti”, veterán americkej diplomacie James Jeffrey povedal novinárom o “revízii cieľov” v Sýrii.

Teraz podľa Jeffreyho medzi americké ciele v tejto oblasti patrí stiahnutie sa zo Sýrie “všetkých Iráncov a ich priaznivcov “a vytvorenie” stabilnej a mierovej vlády “prijateľnej pre všetkých Sýrčanov a medzinárodné spoločenstvo. To znamená, že neponáhľame, ” zdôraznil americký diplomat.

Hoci v marci tohto roku prezident Trump oznámil: “Odídeme zo Sýrie veľmi skoro,” pripomenul National Interest.

To všetko naznačuje úplne očividnú nesúrodosť politiky USA v Sýrii, zdôraznil komentátor Gil Barndollar:

“Trump vsadil svoju povesť, snaží zmieriť a presunúť bližšie k Moskve a mávol rukou nad vnútornými politickými dôsledkami. A teraz hrozí, že sa postaví proti ruským vojskám v krajine, kde Amerika nemá zásadné národné záujmy. “

Zároveň sa Washington odkláňa od islamského Turecka, ktoré” prináša ďalšie a ďalšie ťažkosti “NATO, zatiaľ čo zostáva členom aliancie, a Izrael a Kurdi sa takmer dohodli na “budúcom spolužití” s režimom Asada, ignorujúc nabádanie Američanov, poznamenal autor:

“Zostali sme sami a s prázdnymi rukami. Čo môžeme dosiahnuť v Sýrii?”

Podľa jeho názoru nemá zmysel diskutovať podrobne, ako legitímny či nezákonný bude budúci pobyt Američanov v Sýrii. Rezolúcia amerického Kongresu “Rozhodnutie o použití vojenskej sily proti teroristom”, ktorá bola prijatá po tragických udalostiach z 11. septembra, bola neskôr rozšírená a stala sa “právnym figovým listom”, aby sa začala v roku 2014 intervencia.

Jej použitie ako ospravedlnenie na protiasadovskú a protiiránskú intervenciu však nie je oprávnené, poukázal National Interest. Avšak Trumpova administratíva by sa nemala báť Kongresu, a časopis dodal:

“Až na niekoľko významných výnimiek, sú americkí zákonodarcovia príliš opatrní a nechcú hovoriť silne proti vojne. Niektorí dokonca ani nevedia, kde sú naše jednotky. “

Sýria v OSN Američanom: Kto vám dovolil vpadnúť do našej krajiny?

Zároveň Američanom neuškodí mať na pamäti, kto teraz čelí vládnym silám v Sýrii, zdôraznil autor materiálu:

“Povstalecké sily v Idlib (rozumej islamsko-teroristické) sa neskladajú zo sekulárnych a západných intelektuálnych mužov, ktorí boli vychovaní na myšlienkach Thomasa Jeffersona. Prevažná väčšina takýchto ľudí buď zahynula, alebo žije na pohodlí sociálnych dávkach v Bavorsku. “

Po kapitulácii v centrách odporu a dosiahnutí dohody sa do Idlib premiestnili zvyšky ozbrojených skupín, ktoré sú plné zahraničných militantov, fanatikov, džihádistov a skutočných teroristov, u ktorých je nepravdepodobné, že sa zmieri s Asadovým režimom, varuje National Interest.

Už v roku 2016 Trump sľúbil ukončiť “intervenciu a chaos”, pripomenul autor.

Reálna situácia v krajine sa zrejme zmiernila pri jeho vojnovom zanietení proti Severnej Kórei, ale na Strednom východe má menej šťastia: “Irán sa stal posadnutosťou pre americkú administratívu, a výsledkom môže byť nový zásah a nový chaos, “konštatoval článok.

Aj keď v skutočnosti je nepravdepodobné, že sa Spojené štáty rozhodnú bojovať, aby zastavili útok v Idlib, predpokladá NI: To by skôr mohli urobiť Turci, ktorí majú v Idlib 12″ pozorovacích postov “ , ktoré skôr vyzerajú ako vojenské oporné body, a nechcú príliv státisícov utečencov zo Sýrie na druhú stranu hranice. Minulý týždeň Turecko rýchlo posilnilo tieto pozície tanky a delostrelectvom.

 

Konflikt medzi Rusmi a Turkami v Idlib je “stále možný”, aj cez najnovšie správy, tvrdí autor.

Provincia sa  iste bude oslobodzovať po častiach, a je dôležité si uvedomiť, že jej územie je dvojnásobkom toho, čo vládne sily oslobodili tento rok . obmedzený útok by umožnil sýrskym vojakom získať plnú kontrolu nad dôležitou diaľnicou M5, zároveň minimalizáciu vojenských obetí aj politických nákladov, uviedol článok:

“Koniec koncov v minulosti všetky bezkonflikté zóny v Homse, Hute, Dera a Kunejtru prevzali pod kontrolu vládne jednotky, napriek ruským sľubom o opaku. ”

Ale nech je to ako chce, v Sýrii “nie je nič”, kvôli čomu by bolo nutné začať konfrontáciu medzi americkými a ruskými jednotkami, zdôraznil autor:

“Vždy sme sa vyhli vojne s Rusmi v tejto krajine. Ak sa však rozhodneme zostať, už nás čaká oveľa menej šťastia. Hoci mnoho Američanov verí, že Asad je brutálny vrah a vazalom našich dvoch nepriateľov , napriek tomu sa stal víťazom v sýrskej občianskej vojne a Amerika potrebuje priznať zrejmé”, uzavrel Gil Barndollar komentáror The National Interest.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.