Komentár Slavěny Vorobelovej: Lajčákova pomsta v podobe nariadenia vlády o zahraničných cestách

Podľa hovorcu slovenského ministerstva zahraničných vecí Borisa Gandela zahraničné cesty poslancov parlamentu alebo členov politických strán sú v kompetencii Národnej rady Slovenskej republiky, respektíve ústredí politických strán. Potom však vystáva otázka o čom je pripravované Lajčákove nariadenie vlády, ktoré chce umravniť najmä členov vládnej koalície na zahraničných cestách.

Len jediná fotografia s komunistickým prezidentom.

O návšteve šéfa Smeru a poslanca Roberta Fica s jeho straníckym kolegom a šéfom parlamentného výboru pre európske záležitosti Ľubošom Blahom na Kube nie je takmer nič známe. Informuje denník SME.

Nevie sa, prečo tam išli, čo konkrétne riešia a aký majú program. V reakcii na správy kubánskych médií a článok v denníku SME o ich návšteve na karibskom ostrove Fico v pondelok na sociálnej sieti napísal len to, že je s Blahom na veľtrhu v Havane.

Tento rok vo februári už bol na Kube aj exminister zdravotníctva Tomáš Drucker, exminister vnútra Robert Kaliňák a minister financií Peter Kažimír (všetci Smer).

 

Išlo o prehĺbenie hospodárskych vzťahov, či niečo viac?

Podľa portálu Aktuality je na serveri youtube.com  k dispozícii video kanálu Canal Caribe, ktorá o tejto záležitosti priniesla krátku správu. Podľa nej išlo o srdečné stretnutie, ktorého cieľom bolo prehĺbenie hospodárskych vzťahov medzi Kubou a Slovenskom.

Hovorca slovenského ministerstva zahraničných vecí Boris Gandel, tvrdí že zahraničné cesty poslancov parlamentu alebo členov politických strán sú v kompetencii Národnej rady Slovenskej republiky, respektíve ústredí politických strán.

„Národná rada Slovenskej republiky neinformovala MZVaEZ SR o ceste spomínaných poslancov na Kubu,” skonštatoval pre Aktuality.sk.

Zároveň dodal, že Slovensko má záujem rozvíjať s Kubou bilaterálne vzťahy na rôznych úrovniach, vrátane parlamentnej. Dôkazom toho má byť aj podpísanie Dohody o politickom dialógu a spolupráci medzi Európskou úniou a Kubou.

Od 5. do 11. novembra tohto roku sa zas v Havane uskutoční prehliadka slovenských  filmov aj za účasti ministerky kultúry Ľubice Laššákovej. Pre úplnosť treba dodať, že na Kubu štandardne cestujú aj predstavitelia iných členských krajín EÚ,” dodal hovorca rezortu diplomacie.

 

Lajčáková pomsta v podobe nariadenia vlády o zahraničných cestách

“Zásady postupu pri uskutočňovaní zahraničných stykov upravujú postup pri koordinovaní, schvaľovaní, uskutočňovaní, vyhodnocovaní a financovaní zahraničných stykov členov vlády Slovenskej republiky, štátnych tajomníkov a vedúcich, predsedov a riaditeľov ostatných ústredných orgánov štátnej správy Slovenskej republiky (ďalej len „vedúci predstaviteľ ústredného orgánu štátnej správy“) podľa § 39 ods. 2 písm. c) zákona č. 575/2001 Z. z. o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy v znení neskorších predpisov.” je v titulku materiálu, ktorý je v pripomienkovom konaní z dielne Miroslava Lajčáka resp. jeho ministerstva. 

To, že na ministerstve zahraničia zrejme pretiekol pohár trpezlivosti so zahraničnými cestami slovenských parlamentných predstaviteľov z koalície, dokresľuje aj návrh článku 2 dokumentu: 

Čl. 2

Všeobecné zásady

Vedúci predstaviteľ ústredného orgánu štátnej správy dbá, aby

  1. zahraničné styky vychádzali z programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky a zamerania zahraničnej politiky Slovenskej republiky,

  1. zahraničné styky boli uskutočňované v spolupráci so zahraničným partnerom, koordinované s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo zahraničných vecí“) a podľa potreby aj s vecne príslušným ústredným orgánom štátnej správy Slovenskej republiky (ďalej len „ústredný orgán štátnej správy“),

  1. zahraničné styky boli uskutočňované najmä efektívne a hospodárne, berúc do úvahy funkčnú úroveň zahraničného partnera,

  1. medzinárodné rokovanie, z ktorého môžu pre Slovenskú republiku vzniknúť zmluvné záväzky podľa medzinárodného práva, sa uskutočnilo na základe Pravidiel pre uzatváranie medzinárodných zmlúv a zmluvnú prax schválených uznesením vlády Slovenskej republiky č. 743 z 21. októbra 2009,

  1. získané poznatky a výsledky zahraničných stykov boli efektívne využívané pre potreby hospodárstva, zahraničného obchodu, investícií, vedy, výskumu, inovácií, školstva, kultúry, zdravotníctva a ďalších oblastí,

  2. v súvislosti s uskutočňovaním zahraničných stykov boli dodržiavané lehoty ustanovené týmito zásadami.

 

Človek sa až nemôže ubrániť dojmu, že Lajčákovi došla trpezlivosť a nariadením chce umravniť koaličných nepredvídateľných predstaviteľov vlády, či parlamentu v zahraničí na ich cestách.