Komentár Slavěny Vorobelovej: Výsmech voličom v Humennom po “smerácky”. Ako sa v meste gazduje?

Vyvolení a tí vyvolenejší sa mali úžasne a zvyšok omrvinky v podobe obedov pre dôchodcov, či pár eurový príspevok pri narodení dieťaťa alebo jeho zápise do školy.

Toto určite zaujme Humenčanov!

Nie hrnčeky a brožúrky s krásnymi obrázkami pani primátorky, ale čo Humenčania splácajú a za koľko je dôležité. Mesto si vzalo úver v sume 4 000 000 eur, pričom len na úrokoch sme zaplatili 366 531 eur a spolu s poplatkami za správu úveru to činí až 481 900 eur. Prehľad úrokov a poplatkov za správu je taktiež zaujímavý. O tomto sa od mesta veľmi občania nedozvedia a ani od svojich poslancov až na pár výnimiek.

Okrem úveru, výšky splátok a poplatkov za správu úveru upozorňujem aj na rekonštrukciu futbalového štadióna, ktorý prebiehal v 3. etapách, plus súťaž na umelú trávu v hodnote 430 tis. eur v snahe obísť verejné obstarávanie.

Upozorňujem na prepojenia firiem a mesta, ktorých konatelia sa dostávajú k lukratívnym pozemkom v Humennom.

Otváram oči Humenčanom aj tým, že z verejne dostupných zdrojov som dokázala vytiahnuť firmy, ktorým sa ukážkovo darí získavať mestské zákazky.

Zaujímavosťou sú verejné obstarávania okolo 165 000 tis. eur, aby sa mesto vyhlo klasickej verejnej súťaži, teda postup je pravdepodobne výber z 3 spriatelených ponúk.

Na moju takmer investigatívnu prácu odozva nenechala dlho čakať, na facebookových stránkach sa začali šíriť blúznenia, fantazmagórie o protikandidátoch.

Samozrejme žiadne fakty, ale len výmysly v snahe protikandidáta zosmiešniť, očierniť, hodiť špinu a vniesť zrnko pochybnosti o ich kvalite. V kurze sú okrem mňa aj ďalší protikandidáti ako Miloš Meričko, či Miroslav Porochnavý. Ticho je však o Paraskovi, Zajcevovej, a tých zjavne z iného tábora.

Kto má v Humennom rozum, určite nebude voliť to, čo tam je teraz.

A prečo?

Pretože si z mesta urobila dojnú kravu aj so svojimi kumpánmi. Len jeden ukážkový príklad možno z tisíc.

Futbalový štadión mal pôvodne stáť 1 300 000 eur, no cena nakoniec bola navýšená na 1 600 000 eur (plus ďalšie 2 etapy v státisícoch eur). Aby toho nebolo málo, tak mesto zaplatí aj umelú trávu za 430 000 eur, ale zrealizuje ju 1. Humenská a.s., pretože sa mesto vyhne verejnému obstarávaniu a stanoví si cenu, akú chce, nie tu najlacnejšiu, ktorá vyplynie zo súťaže.

Zaujímavé bude, či to nebude subdodávateľsky robiť firma exposlanca Gregoroviča, ktorý je zároveň štatutárnym orgánom. Prečo táto mestská firma nezverejní zmluvy, faktúry, objednávky, prípadne výkaz výmer. Zistite si koľko stála umelá tráva inde, to bude prekvapenie.

Mesto gazduje excelentne, ale dobre sa majú isto len vyvolenejší. Pre niektorých je tu radosť žiť a pre iných smiešne sociálne opatrenia.

Výsmech všetkým voličom v Humennom po “smerácky”. Viete si predstaviť, aké by mohli mať občania benefity, ak by sa nerobili tieto machinácie?!