Komentár Tomáša SZMRECSÁNYIHO: Ako sa môže rozhodnúť novinár a občiansky aktivista pre politiku?

Do boja o post starostu Petržalky nejdem kvôli peniazom, ani kvôli moci. Mojou jedinou motiváciou je odhodlanie napraviť to, čo sa pokašlalo (napr. zastaviť divokú výstavbu) a snaha zachrániť to, čo tu ešte zostalo (zelené plochy, lesy).

Túto otázku mi kľadie veľa ľudí.

K novinárčine som sa dostal počas magisterského štúdia filozofie v Bratislave. Začal som externe spolupracovať s týždenníkom ŽIVOT a písať príbehy, ktoré mi ponúkal sám život. Keď som dokončil filozofiu a pokračoval v štúdiu religionistiky (a zároveň začal pracovať aj na doktoráte), osud ma dostal do agentúry SITA.

Tam som sa prvýkrát dostal do tesnej blízkosti politiky. Po niekoľkých rokoch som sa ocitol v denníku SME a približne po roku v týždenníku PLUS 7 dní. Venoval som sa politickým témam, politickým kauzám a snažil som sa dostať až pod kožu politikov a biznismenov prepojených na politiku. Viackrát aj úspešne.

Vtedy mi už bolo jasné, do akej obrovskej miery je politika prepojená s biznisom. Keď som sa neskôr stal zástupcom šéfredaktora mesačníka GOLDMAN a začal riešiť marketingové a reklamné záležitosti, zrazu som sa ocitol v inom svete.

Samozrejme, politika aj biznis boli prítomné, ale z iného uhľa pohľadu. Popritom som sa začal angažovať ako občiansky aktivista v občianskom združení Aliancia za čistú hru – Clarify.

Pravda, presadzovať normálnosť a objektívny pohľad na problémy nebolo, ani nie je jednoduché. Začal som však vidieť veci vo širších súvislostiach a neraz ma realita šokovala. A najmä to, že obyčajný človek je častokrát tak strašne maličký, že bez podpory málokedy niečo dosiahne. Nech má akúkoľvek pravdu, nech má akýkoľvek dobrý nápad a nech chce len to najlepšie pre svoje okolie, obec, mesto a krajinu.

Nezmyselné projekty populistov, ktoré majú od ľudí vylákať ďalšie peniaze, nespravodlivosť od tých najmenších až po tie najvyššie miesta, korupcia a rodinkárstvo vo svete politikov, arogancia mocných vo všetkých sférach života bohužiaľ dosiahli také obludné rozmery, že som sa na to už nemohol len tak pozerať.

Našťastie ma nič z toho ZLA nezložilo ani bytostne nezastihlo, napokon som dosť tvrdohlavý bojovník a pre správnu vec dokážem bojovať až do konca. Ale keď vidím častokrát okolo seba tie bezradné oči mojich najbližších, priateľov, známych či úplne cudzích ľudí, viem, že som sa rozhodol správne.

Do boja o post starostu Petržalky nejdem kvôli peniazom, ani kvôli moci. Mojou jedinou motiváciou je odhodlanie napraviť to, čo sa pokašlalo (napr. zastaviť divokú výstavbu) a snaha zachrániť to, čo tu ešte zostalo (zelené plochy, lesy). Po komunálnych voľbách prídu lepšie časy len vtedy, ak si všetci povieme „DOSŤ BOLO!“ a namiesto politikov, ktorí nás sklamali, zvolíme ľudí, ktorí ZMENU K LEPŠIEMU myslia vážne a seriózne.

Som rád, že k nim patrím…

Autor kandiduje na starostu Petržalky.