Komentár Tomáša Szmrecsányiho: Hazard nie je ľudské právo, preto som za čistú hru

Najlepším riešením podľa mňa je zlatá stredná cesta – čiže žiadne zákazy a populizmus, ale prísna regulácia a kontrola hazardu ako takého. Aj preto kategoricky odmietam zneužívanie hazardu na vytĺkanie politického kapitálu

Ľudia majú na hazard, resp. hazardné hry rozdielne názory aj pohľady, ale bohužiaľ častokrát mylné alebo povrchné. Sú ovplyvnení nielen hollywoodskymi filmami, v ktorých sú kasína či herne spájané s podsvetím a s mafiou, ale aj občianskymi združeniami, občianskymi iniciatívami, takzvanými občianskymi aktivistami a politikmi, a to komunálnymi aj parlamentnými. Veľa z nich vystupuje pod vlajkou iniciatívy Zastavme hazard, na ktorého čele stojí mediálne známy Peter Beňa, kresťanský a občiansky aktivista hnutia Aliancia za rodinu, politický stúpenec OĽaNO, ktorého kandidátom v predchádzajúcich voľbách vyjadril verejne svoju podporu. Skupina spomínaných občanov sa snaží či už z populistických pohnútok, alebo z ideologických príčin hazardné hry za každú cenu démonizovať.

Je už akousi tradíciou, že pred voľbami alebo počas prípravy zákonov, ktoré sa dotýkajú hazardu, ako tomu bolo pred pár rokmi, kedy sa mal novelizovať zákon o hazardných hrách, alebo ako tomu je práve v súčasnosti, kedy sa blížia komunálne voľby a zároveň poslanci parlamentu rokujú o novom zákone z hazardu z dielne Ministerstva financií SR, reč je len „o hraní na výherných automatoch“ a o „herniach“. Nie je tomu inak ani v Brezne, kde práve tieto dni bola odštartovaná Petícia za zákaz hazardu.

Kasína málokto spomína, lebo ich väčšina ľudí vníma ako niečo noblesné a luxusné, kde bežní ľudia nechodia. Lenže aj minulé skúsenosti ukázali, že keď už ide do tuhého, ako to bolo napríklad v prípade hlasovania o Petícii za zákaz hazardu v Bratislave, zrazu sú aj kasína zlé, ktoré je nevyhnutné pozatvárať. To, že väčšinou ich navštevujú ľudia, ktorí si to finančne môžu dovoliť, hoteloví hostia, ak sú kasína v hoteloch, alebo zahraniční turisti, vlastne už nikoho z iniciátorov „absolútneho zákazu hazardu“ nezaujíma.

Ba čo viac, to, že drogová závislosť či alkoholizmus sú oveľa horšie spoločenské fenomény a škodlivejšie, lebo postihujú oveľa väčšie množstvo ľudí, ako je tomu v prípade hazardu, a teda sa dotýkajú prirodzene oveľa viac rodín, už „občianski a politickí antihazardní aktivisti“ potichu odignorujú a vo svojich vystúpeniach zameraných na ochranu ľudí a rodín nespomínajú. Napokon herne vidieť všade a keď sa zavrú, je čím sa pochváliť. Ale zatvoriť krčmy a bary? Zakázať predaj a konzumáciu alkoholu? Tak to radšej z repertoáru vynechajú, lebo tie sa oveľa ťažšie dajú využiť na číre populistické ciele.

Nikto z aktivistov či politikov, ktorí presadzujú zákaz herní a kasín, navyše nehovoril ani nehovorí o škodlivosti iných typoch hazardných hier. Nikto nespomína, okrem nás z Aliancie za čistú hru – Clarify, alebo z neziskovej organizácie Trojlístok, napríklad fakt, že čo sa týka počtu závislých osôb od automatov, tak približne rovnaký počet ľudí je závislých od stávkovania a tipovania, alebo od online hazardných hier. Treba podotknúť, že miera závislosť od online hier sa z roka na rok zvyšuje.

Konferencia 29.10. 2018 Aliancie za čistu hru o hazarde a legislatívnych návrhoch

Práve jednostrannosť a de facto falošnosť ľudí, aktivistov aj politikov, v rámci boja proti hazardu viedli k založeniu občianskeho združenia Aliancia za čistú hru – Clarify. S kolegom a exposlancom Národnej rady SR Rafaelom Rafajom sme sa rozhodli priniesť do tejto záležitosti viac svetla, viac objektivity a širší pohľad na celú problematiku. Nesnažíme sa len poukázať na populizmus, farizejstvo a bigotnosť podaktorých politikov a politických i nepolitických občianskych aktivistov, ktorí konajú očividne podľa hesla „ČO OKO NEVIDÍ, TO SRDCE NEBOLÍ“, ale naše kroky vedú k adresnému sprísňovaniu, regulácii a kontroly všetkých typov hazardných hier! Aj preto prekážame takzvaným aktivistom a populistom. Keďže nepresadzujeme ako oni celoplošný zákaz hazardu, čiže zatvorenie herní a kasín, sme lobistami prevádzkovateľov hazardných hier. To je, samozrejme, absurdné. Zároveň však prekážame aj mnohým prevádzkovateľom hazardných hier, lebo presadzujeme efektívnym spôsobom prísnu reguláciu a kontrolu všetkých typov hazardných hier.

Treba podotknúť, že mnohí prevádzkovatelia hazardných hier už pochopili, že éra malých a zatuchnutých herní je už dávno za nami, že počet herní pred pár rokmi bol skutočne enormne vysoký a že aj spoločnosť očakáva zodpovednejší prístup z ich strany voči ľuďom, voči hráčom, voči závislým osobám, ako aj voči obciam a mestám, v ktorých sa ich herne nachádzajú. Samozrejme, existujú, ako to už odznelo, aj majitelia či prevádzkovatelia herní, ktorí ignorujú základné princípy slušnosti, normálnosti a zbytočne provokujú ľudí a robia zlé meno hazardu ako takému, na čo najviac doplácajú tie firmy, ktoré sa nesnažia len o čo najvyšší zisk, ale podporujú aj kultúru, vzdelávanie, šport a aj finančne prispievajú na pomoc ľuďom, ktorí trpia chorobnou závislosťou od hazardných hier.

My tvrdíme – najlepšia cesta je zlatá stredná cesta a na tejto ceste zostaneme napriek častej kritike zo všetkých možných strán. Vieme totiž, že my na rozdiel od iných mimovládnych organizácií sa reálne snažíme o zníženie rizika vzniku závislosti od všetkých typov hazardných hier. Okrem iného aj prostredníctvom zásadných pripomienok, ktoré sme predložili k novele zákona o hazardných hrách z dielne Ministerstva financií SR a tých pripomienok, ktoré sme nedávno predkladali k novému zákonu o hazardných hrách.

O novom zákone o hazardných hrách rozhodnú poslanci Národnej rady SR už čoskoro. Už teraz je však zrejmé, že niektoré politické strany, ako OĽaNO či KDH, či niektorí komunálni politici, ako napríklad súčasný primátor Brezna – Tomáš Abel, ktorý kandiduje v komunálnych voľbách za primátora, opäť zneužijú na svoje populistické ciele tému hazardu, a to podobne, ako robil a robí súčasný kandidát na primátora Ján Mrva, ktorý je aktuálne starostom bratislavskej mestskej časti Vajnory. Kedysi si ho dokonca podporoval aj niekdajší predseda strany SIEŤ Radoslav Procházka, ktorý vyzdvihol jeho „úsilie“ v boji proti hazardu a podotkol, že je „hnacou silou a dušou petície proti hazardu“.

Ďalší aktuálny kandidát na primátora Ivo Nesrovnal – ktorý bol dokonca na čele petičného výboru za zákaz hazardu v Bratislave napriek tomu, že bol primátorom – taktiež často prízvukoval nevyhnutnosť boja proti hazardu, teda inými slovami povedané: nutnosť zatvorenia všetkých herní a kasín. Ba čo viac, napriek rozhodnutiu Krajského súdu v Bratislave o tom, že Všeobecne záväzné nariadenie o zákaze hazardu je neplatné, lebo bolo prijaté až na druhý pokus, istý čas ešte dookola tvrdil, že zákaz proti herniam a kasínam naďalej platí, hoci opak bol pravdou.
Ďalším vojakom v boji proti hazardu je Peter Šramko – starosta bratislavskej mestskej časti Lamač, člen a funkcionár KDH a niekdajší neúspešný kandidát na post poslanca Národnej rady SR. Spomenúť by sme mohli aj starostu Ružinova Dušana Pekára, taktiež kresťanského demokrata, ktorý mnohokrát vytiahol tému okolo hazardu v rámci svojej predvolebnej kampane, a to až do poslednej chvíle pred poslednými parlamentnými voľbami.

Medzi mimovládnymi organizáciami najviac vyniká kresťansky orientovaná Aliancia za rodinu na čele s Antonom Chromíkom, ktorá sa okrem presadzovania zákazu hazardu (teda herní) v našich obciach a mestách snaží pretlačiť do zákona o hazardných hrách čo najjednoduchší spôsob, ako na území obcí a miest úplne zakázať hazard.
Mimochodom, mnohí zakladatelia iniciatívy Zastavme hazard boli na kandidačnej listine OĽaNO pre predchádzajúce parlamentné voľby, ako napríklad kresťanskí aktivista Eduard Heger (24. miesto, dostal sa do Národnej rady SR), či aktivista a mestský poslanec v Starej Ľubovni Michal Šipoš (13. miesto, ale do Národnej rady SR sa nedostal).
Samozrejme, všetci spomínaní politici a aktivisti, keď hovoria o boji proti hazardu, na mysli majú len herne. Na otázku, čo bude s hráčmi, ktorí budú chcieť hrať aj keď sa zavrú všetky herne a kasína, už odpoveď nepoznajú, ani nehľadajú. Fakt, že po zákaze legálnych herní vznikajú nelegálne herne, zľahčujú, spochybňujú alebo ignorujú. Podobne konajú aj ohľadne skutočnosti, že časť hráčov sa presunie na online hazardné hry.

V tejto súvislosti treba podotknúť, že Aliancia za čistú hru – Clarify je azda jediné občianske združenie na Slovensku, ktoré z racionálnych a objektívnych dôvodov presadzuje už dlhodobo liberalizáciu internetového hazardu. Naopak, všetky mimovládne organizácie a takzvané iniciatívy, ktoré vehementne žiadali a žiadajú zatvorenie herní, sú – čuduj sa svet – za zachovanie súčasného stavu, teda aby štátna firma TIPOS si zachovala monopol v oblasti online hazardných hier. Podľa nás je však nemorálne, ak štát na jednej strane bojuje proti závislostiam od hazardných hier, teda sa tvári, že bojuje proti hazardu, a na strane druhej sám ponúka online hazardné hry, láka ľudí rôznymi reklamami a bonusmi si zahrať hazard na internet. Sme presvedčení, že spravodlivé a správne je trh otvoriť a umožniť zodpovedným firmám prevádzkovať online hazardné hry, a to za veľmi prísne podmienky, pričom ich štát má zaviazať, aby taktiež niesli spoločenskú zodpovednosť za následky hrania hazardných hier.

Nový zákon, ako to už tu odznelo, na jednej strane umožní mestám a obciam regulovať hazard na ich území, navyše prináša mnoho regulačných prvkov. No mnohí aktivisti sa naďalej tvária, že zákon nič nerieši, že zákon vyhovuje len prevádzkovateľom hazardných hier. To je, samozrejme, neobjektívne a nepravdivé tvrdenie. Neznamená to však, že zákon by nemohol byť aj prísnejší.

Na strane druhej zákon, ako som už spomínal, liberalizuje online hazardné hry. Aliancia za čistú hru – Clarify víta túto liberalizáciu, lebo umožní prísnejšiu kontrolu online priestoru, odkiaľ sa majú vytlačiť všetky nelicencované ponuky na hranie hazardných hier. Navyše veľmi vítame, že podobne ako pre herne a kasína, aj v tejto oblasti budú z hrania vylúčené deti, sociálne slabší občania či osoby, ktoré trpia závislosťou od hazardných hier.

Na záver by som podotkol – ako sa blížia komunálne voľby, čoraz častejšie počuť kandidátov na poslancov, starostov a primátorov hovoriť o škodlivosti hazardu, pričom klasicky, myslia len na herne a automaty. Vidieť to na billboardoch, kde kandidáti sa chvália, ako sú proti hazardu, alebo badať to v platených inzerátoch, napríklad z dielne Aliancia za rodinu. Manipulácia s verejnosťou, populizmus zo strany politikov a občianskych aktivistov a falošné presadzovanie náboženskej ideológie, že hazard, teda herne sú dielom samotného diabla, opäť vidieť na každom kroku.

Aliancia za rodinu, tak ako v minulosti, aj tentokrát sa snaží ovplyvniť komunálne voľby v Bratislave, a to tak, že voličov sa snaží odradiť od voľby tých kandidátov na poslancov či starostov, ktorí mali tú drzosť nezahlasovať za celoplošný zákaz hazardu. Príčiny, prečo tomu tak bolo, však už nespomínajú. Mimochodom, pred pár rokmi dostala táto organizácia od rezortu vnútra finančnú pokutu za ovplyvňovanie parlamentných volieb a propagáciu niektorých kandidátov.

Ak si spomínate, aktivisti za zákaz hazardu získali najviac podpisov Bratislavčanov pre svoju Petíciu za zákaz hazardu počas volieb. Ľudia však boli de facto podvedení, lebo väčšina z nich nechcela zatvorenie všetkých herní a kasín. Boli za radikálne zníženie počtu herní, ktorých počet bol skutočne vysoký. Petícia za zákaz hazardu nakoniec neuspela, lebo podaktorí politici ho presadili v bratislavskom zastupiteľstve v nesúlade s platnou legislatívou až na druhýkrát. Pritom prísna regulácia hazardu bola hneď od začiatku priechodná. No napriek neúspechu viacerí aktivisti a politici opäť sa potrebujú zviditeľniť, ako je tomu napríklad aj v Brezne, a preto vyťahujú na svetlo sveta hazard – chcú znovu presadiť zákaz hazardu, hoci už platný zákon o hazardných hrách výrazne prispel k zníženiu počtu herní a po prijatí nového zákona o hazardných hrách sa dá očakávať ďalší pokles počtu herní. Predvolebné obdobie je ideálný čas pre populistov, lebo poskytuje ideálny priestor na opätovné zneužitie hazardu, ktorý by však nikto nemal zúžiť len na problematiku herní a automatov. Populistické zákazy totiž nikdy nikde nič nevyriešili, naopak, situáciu vždy len skomplikovali. Najlepším riešením podľa mňa je zlatá stredná cesta – čiže žiadne zákazy a populizmus, ale prísna regulácia a kontrola hazardu ako takého. Aj preto kategoricky odmietam zneužívanie hazardu na vytĺkanie politického kapitálu. Na úplný záver by som dodal jednu myšlienku – ak chceme skutočne pomáhať ľuďom, napríklad v oblasti hazardu, musíme celú túto oblasť vnímať komplexne a vnímať všetky súvislostí, lebo inak spôsobíme viac škody ako úžitku.