Komentár Tomáša Szmrecsányiho: Neznášate politiku? Preto je čas na zmenu!

Ľudia majú dosť z politiky aj politikov. Nečudujem sa im. Donedávna som aj ja patril k nim. Bol som rovnako znechutený zo všetkého, čo sa deje za oponou a čo sa nedeje pred oponou. Keď človek vidí tie nekonečné hádky a medializované kauzy, do ktorých sa zamotávajú „naši volení zástupcovia“, oprávnene nemá chuť sa venovať politickému dianiu. Ťažko komukoľvek (u)veriť a očakávať, že keď bude zvolený, bude zastupovať záujmy voličov. Lenže politici, ktorí nás deň čo deň zrádzajú, boli predsa zvolení. Sú na vine ľudia, ktorí ich volili? A kto sú vlastne voliči, ktorí napriek tomu, že sú tiež znechutení a sklamaní, predsa idú voliť?

Ľudia, ktorí veria, že možno sa teraz všetko zmení. Lenže ak budú voliť stále tých istých politikov, nič sa nezmení. Je reálna zmena k lepšiemu? Áno! Voliť predsa chodí „menšina“, nie „väčšina“. A presne o tom to je! Ak my, teda „väčšina“ nenaberieme v sebe odvahu si povedať „A DOSŤ, STAČILO!“, nič sa nezmení a môžeme naďalej nadávať na politiku a našu ťažkú situáciu. Má to význam? Nie! Keď nie sme spokojní s politikmi, ktorí nie sú schopní takmer nič zmysluplné urobiť, nemôžeme si dovoliť, aby boli opäť zvolení. Treba zvoliť nových ľudí, takých, ako sme my – nespokojných, naštvaných, ale aj odhodlaných pracovať. Ja spolu s mojimi priateľmi k nim patríme. Prevažná väčšina z nás nikdy v politike nebola a do žiadnej strany ísť ani nechcela. Ani ja ako občiansky aktivista a novinár, ktorý písal napríklad pre tlačovú agentúru SITA, denník SME, týždenník Plus 7 dní či mesačník GOLDMAN. Lenže keď som videl realitu za a pred oponou, uvedomil som si, že nie je možné nečinne sledovať, čo sa deje.Preto sme sa rozhodli vstúpiť do politiky. Zmenu je však nutné urobiť najprv v našich obciach a mestách.

 

Aj z toho dôvodu sme sa rozhodli kandidovať v komunálnych voľbách: ja na post starostu Petržalky a moji petržalskí priatelia na posty poslancov miestneho zastupiteľstva a poslancov Hlavného mesta SR. Na rozdiel od populistov my nesľubujeme žiadne megalomanské, nereálne a absurdné projekty, na ktoré by doplatili Petržalčania. Sme za riešenia, ktoré nám diktuje zdravý rozum a odmietame, aby ktokoľvek žiadal od ľudí vyššie a nové dane a poplatky. Odmietame nezmyslené zákazy a obmedzenia, ktoré mestám a obciam zbytočne berú peniaze. Nechceme veľa, len kvalitnejší život pre tých, ktorí žijú a pracujú v Petržalke. Tá totiž má na to, aby nebola len „mestskou časťou“, ale aj skutočným mestom na brehu Dunaja! Financií na dosiahnutie hodnotnejšieho života je dosť, len väčšina z nich tečie tam, kde by nemala. A toto šafáranie s našimi peniazmi chceme tiež raz a navždy zastaviť…