Koniec NAKA, ako ju poznáme? Policajný šéf avizuje zmeny

Policajnému šéfovi sa nepáči systém, akým elitný útvar funguje. Prvá sa má zmeniť protizločinecká jednotka, ktorá rieši vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Národnú kriminálnu agentúru čakajú veľké zmeny. V rozhovore pre Aktuality.sk to pripustil policajný prezident Milan Lučanský. V elitnom policajnom útvare vymenil doteraz len šéfa protizločineckej jednotky. Tým sa stal Branislav Zurian. Informuje portál Aktuality.

Zmeny však majú ísť o veľa hlbšie. Lučanský sa chystá zmeniť samotnú štruktúru NAKA.

„Ak budem vidieť, že tu sú niektoré systémové chyby, tak sa ich budem snažiť odstrániť, bez ohľadu na to, či odídem, alebo zostanem,“ avizuje zatiaľ len dočasný policajný šéf.

V parlamente je novela policajného zákona, ktorá ma nanovo upraviť spôsob výberu policajného prezidenta cez výberové konanie a komisiu, zloženú z ľudí spadajúcich zväčša pod ministra vnútra. Kandidát má ísť následne pred brannobezpečnostný výbor NR SR.

Súčasný policajný šéf zatiaľ nie je rozhodnutý, či sa o svoj post bude uchádzať alebo nie.

„Zatiaľ nie som rozhodnutý pre ani proti. Uvidím, ako budú nastavené pravidlá, ako bude nastavená spoločnosť. Neviem, či niekto v januári nevyhlási predčasné voľby. Príde nová vláda, noví ľudia a povedia, že prijímajú nový zákon,“ uviedol.

Lučanský podľa svojich slov vníma vyjadrenia rôznych odborníkov, ako treba zreorganizovať policajný zbor.

„Ale je to kolos 24-tisíc ľudí, a akékoľvek zmeny, ktoré do toho začnete vznášať, sa dotknú množstva ľudí. Aj keby ste spravili len reorganizáciu okresných riaditeľstiev.“

V NAKA je momentálne okolo 800 ľudí. Lučanský ešte pred vznikom tohto útvaru pôsobil v niekdajšom Úrade boja proti organizovanej kriminalite.

„Bol tam iný štýl riadenia. Toto mne nevyhovuje. Môj pohľad je riadenie po teritóriu. Ak je niekto zodpovedný za stred, východ a západ Slovenska, tak sa mu nemôže stať, že si nejakí Taliani robia čo chcú.“

Celá oblasť má mať podľa policajného šéfa jedného šéfa. „A toho potom zotnem, lebo mal vedieť všetko vo vzťahu ku korupcii, k eurofondom, k násiliu, drogám, zbraniam. Je tam človek zodpovedný za región, tak nech si rieši ľudí, ktorých tam má,“ zdôraznil.

Prvé zmeny by sa mali dotknúť protizločineckej jednotky, ktorá rieši aj vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

„Mám ponuku z Rakúska a Českej republiky, aby som sa prišiel pozrieť, ako to funguje u nich. Aj podľa tohto by som chcel jednotku preorganizovať a rozkopať. Chcem, aby keď sa niečo stane, ako teraz táto vražda, na nej robili naozaj ľudia, ktorí vedia na čom robia a prečo to robia.“

Odpovedi na otázku, či so zmenou organizačnej štruktúry vymení aj vedenie Národnej kriminálnej agentúry, sa Lučanský vyhýba. Práve tento spôsob sa v polícii zvykol využívať pri snahe vymeniť niektorých ľudí. Agentúre dnes šéfuje Peter Hraško, ktorý sa stal riaditeľom ešte za čias bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara. Predtým bol zástupcom Róberta Krajmera na Národnej protikorupčnej jednotke.

Krajmer z funkcie odišiel po vražde Jána Kuciaka, keď vyšlo najavo, že sa bezdôvodne pohyboval na mieste činu. Z funkcie odišiel sám. Nedávno skončil aj v polícii. Naďalej však pôsobí v rezorte vnútra.

„Nechajme sa prekvapiť. Nechcem robiť unáhlené závery,“ reagoval Lučanský na otázku personálnych zmien vo vedení NAKA. Políciou sa však už niekoľko týždňov šíri informácia, že šéf agentúry Peter Hraško by mal skončiť. On sám však podľa svojich slov o ničom nevie.