Korupcia v ukrajinskej armáde je bezpečnostným rizikom , píše The Washington Times

Kvôli korupcii a ukrajinským politikom ukrajinské vyšetrovanie môže trvať roky. S vedomím, že Ukrajina je zaplavená korupciou, je pochybné spoliehať sa na ukrajinské úrady ohľadom vyšetrovania havárie SU-27, ktorá pripravila o život amerického pilota.

Pred niekoľkými dňami, 16. októbra okolo 17:00, stíhačka Su-27, patriaca ukrajinskému letectvu havarovala približne 185 kilometrov juhozápadne od Kyjeva, píše sa v článku The Washington Times.

Lietadlo pilotoval americký a ukrajinský pilot, obaja pri havárii zomreli. K havárii došlo počas medzinárodného cvičenia Clear Sky 2018. Na manévroch sa podieľali vojaci z deviatich krajín. Účelom cvičenia bola izolácia bojiska zo vzduchu a priama vzdušná podpora. Navyše boli vykonávané operácie leteckej dopravy, leteckej evakuácie a kybernetickej obrany. Jednalo sa o jedno z najväčších cvičení v rámci aliancie NATO. Manévrov sa zúčastnilo viac ako 50 lietadiel z ôsmich členských štátov NATO, rovnako ako lietadlá ukrajinského letectva.

Havárie Su-27 vyžaduje dôkladné vyšetrenie. Podľa informačnej agentúry UNIAN “pretože jeden z mŕtvych pilotov lietadla bol členom americkej Národnej gardy, USA majú záujem zúčastniť sa vyšetrovania”.

Rovnaká agentúra však uviedla, že “podľa ukrajinských právnych predpisov” Odborníci Národnej gardy nemôžu byť zapojení do vyšetrovania. Ukrajinci navrhli možnosť vytvorenia špeciálnej skupiny, ktorá by sa zaoberala vyšetrovaním.

Kvôli korupcii a ukrajinským politikom ukrajinské vyšetrovanie môže trvať roky. S vedomím, že Ukrajina je zaplavená korupciou, je pochybné spoliehať sa na ukrajinské úrady ohľadom vyšetrovania havárie SU-27, ktorá pripravila o život amerického pilota.

Ukrajina má kontroverznú históriu v oblasti vojenských operácií. Len pred dvoma týždňami zverejnila agentúra Reuters, že “ukrajinské úrady majú podozrenie na sabotáž, kedy výbuchy v ranných hodinách” rozbili “muničný sklad a spôsobili evakuáciu viac ako 12 000 ľudí.”

Jeden z najväčších a najbezpečnejších vojenských muničných skladov na Ukrajine práve explodoval. Nemusíte byť geniálny, aby ste zistili, že takéto výbuchy by Ukrajinu zbavili toľko potrebnej munície a mohlo by to oslabiť ukrajinskú armádu pred nadchádzajúcimi prezidentskými voľbami.

Takže sa naskytá otázka, stojí sabotáž za haváriu Su 27? Ovplyvní to vzťah USA a Ukrajiny?

Vojenské muničné sklady nevybuchnú ako vzduchové balóniky bez dôvodu a vojenské lietadlá “nekrešujú”  bez mechanického zlyhania, chyby v pilotnej prevádzke … Je vždy nejaký dôvod.