Macron obhajuje Philippa Pétaina, kolaboranta s Hitlerom

Pétain sa stal národným hrdinom za svoj vojenský úspech počas prvej svetovej vojny a získal titul “maršal”. Počas druhej svetovej vojny však viedol francúzsku vládu v rokoch 1940-1944, ktorá spolupracovala s nacistami a pomáhala vyviesť francúzskych Židov na smrť do koncetračných tábory. 

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v stredu verejne obhajoval rozhodnutie zaradiť meno Philippa Pétaina, šéfa francúzskej kolaburujúcej vlády s Hitlerom  počas druhej svetovej vojny do víkendových ceremónií, pripomínajúcich storočie konca prvej svetovej vojny. Informuje Politico.

Pétain sa stal národným hrdinom za svoj vojenský úspech počas prvej svetovej vojny a získal titul “maršal”. Počas druhej svetovej vojny však viedol francúzsku vládu v rokoch 1940-1944, ktorá spolupracovala s nacistami a pomáhala vyviesť francúzskych Židov na smrť do koncetračných tábory. Neskôr bol z tohto dôvodu Pétain zbavený všetkých vojenských vyznamenaní.

“Považujem za oprávnené vzdať hold maršalom, ktorí viedli armádu k víťazstvu [v prvej svetovej vojne],” povedal Macron v stredu ráno, keď sa vyjadril k plánom osláviť Pétaina spolu s ďalšími vojnovými maršalmi.

“Počas prvej svetovej vojny to bol eden veľký vojak a v druhej svetovej vojne predsedal ohavným rozhodnutiam.”, vyjadril sa Macron.

Pétain patrí medzi osem veliteľov svetovej vojny, ktorí sa majú oslavovať počas slávnostného vojenského obradu pri monumente Invalides v Paríži. Palác Elysée však zdôraznil, že Pétainovi nebude poskytnutý žiaden osobitný hold. Macron sa napokon nezúčastní vojenského ceremoniálu.

Pétainove meno napriek tomu vzbudilo hnev ľavicových a židovských organizácií.

“Jedinú vec, ktorú si budeme pamätať od Pétaina, je to, že bol v mene francúzskeho národa zbavený svojich národných vyznamenaní v procese v júli 1945”, uviedol vo vyhlásení prezident židovského združenia CRIF Francis Kalifat .

Francúzsky ľavicoví líder Jean-Luc Mélenchon na Twitteri  obvinil Macrona z “dávania amnestie” “antisemitskému zradcovi”.