Mala by Merkelová odstúpiť z postu kancelárky?

Angela Merkelová uviedla, že už nebude predsedníčkou CDU, otázkou však je,ši by mala predčasne opustiť funkciu kancelárky?

Nemecký bulvár Bild poveril výskumný ústav INSA, aby vykonal zvláštny prieskum medzi nemeckými občanmi k tejto otázke. Výsledky ukázali, že cez 62% Nemcov si myslí, že by Merkelová mala odísť z funkcie kancelárky už teraz.

Po drvivej porážke vo voľbách do parlamentov Hesenska a Bavorska prední politici CDU a SPD na začiatku tohto týždňa prejavovali pevné presvedčenie vo svojej snahe pokračovať v existencii veľkej vládnej koalície.

Podľa nemeckého bulvárneho denníka sa Angela Merkelová sa drží kancelárstva so železnou urputnosťou, aj keď uviedla, že na začiatku decembra na kongrese CDU nebude kandidovať na post predsedníčky strany. Tak sa rozlúčila so svojím bývalým presvedčením, že rovnaká osoba by mala zastávať funkciu kancelára a predsedu CDU.

A aký názor na to majú voliči? Mala by Angela Merkelová opustiť funkciu kancelárky a odovzdať ju novozvolenému predsedovi CDU už začiatkom roku 2019?

Aby Bild zistil odpoveď na túto otázku, poveril výskumný Inštitútu pre nové sociálne odpovede INSA, aby vykonal exkluzívny prieskum u nemeckých občanov. V dôsledku toho sa ukázalo, že z približne 4 tisíc respondentov odpovedalo 62,2%, že podľa ich názoru by Merkelová tiež mala opustiť funkciu kancelárky. 37,8% Nemcov, ktorí sa zúčastnili prieskumu, malo opačný názor.

Avšak Annegret Kramp-Karrenbauerová, ktorá predložila svoju kandidatúru na pozíciu šéfa CDU po Merkelovej, neočakáva, že kancelárka opustí svoj post pred koncom funkčného obdobia. Podľa jej názoru bude Merkelová naďalej pri moci, ak bude podporovaná väčšinou.

Ak bude zvolená za predsedníčku CDU, zamýšľa sa Kramp-Karrenbauerová spoliehať na prácu kancelárky, ale s novými akcentmi. Keď v stredu vystúpila s oficiálnym vyhlásením, poznamenala, že je vždy nutné spoliehať sa na skúsenosti predchodcov, a to ako pozitívnych, tak negatívnych.