Marián FABIAN: Volebné porušenia v podaní súčasného primátora Piešťan

Klamať sa nesmie. Lebo kto klame aj kradne, ako hovorievala moja mama. A ja dodávam: klamári nesmú do politiky.

Jeden z momentov, ktoré ma priviedli k rozhodnutiu kandidovať v komunálnych voľbách v Piešťanoch za Národnú Koalíciu, bol aj rozhovor s jedným z kandidátov vo voľbách v roku 2014. Ten rozhovor sa dá skrátiť takto: robili sme mítingy, stretávali sme sa v voličmi, ale vyhrala masová a drahá kampaň: súčasný primátor Tamajka vtedy zaplavil schránky domácností letákmi a „novinkami“ v štyroch vlnách, plus bilbordy plagáty viseli všade – a samozrejme, vyhral. Mal dosť peňazí na komunikáciu.

Nasledovala práca a počas volebného obdobia 2014 – 18 sme sa presvedčili, že v Piešťanoch vyhrali peniaze, nie schopnosti, morálna integrita, cieľavedomosť. Obdobie začalo pravdepodobne nezákonným prepúšťaním cca 30 zamestnancov, – teraz pán primátor chodí po súdoch. Je pravda, že primátor sa sústredil na získavanie grantov a podľa toho na čo boli granty sa v meste niečo vybudovalo, ale hlavné problémy mesta – trvalý počet obyvateľov, málo mladých ľudí, 60% pokles zamestnanosti v kúpeloch, nedostatok nájomných bytov, urbanistický úpadok – to sa vôbec neriešilo.

 

Voľby nie sú férové, keď niekto má 500 € a druhý tridsať tisíc eur. Sila reklamy ohluší každého.

No, nechajme tak rok 2014, pozrime sa na tieto v roku 2018.

Zákon č. 181/2014 Z. z. z 29. mája 2014, ktorý toho dosť mení platí na voľby vyhlásené po 30.06.2015, teda platí už aj na tieto komunálne voľby.

A to je už dosť iné: napríklad všetky platby za služby poskytnuté vo volebnej kampani – to je v čase od 10. júla od 7. novembra 2018 musia byť preukázané z tzv. transparentného účtu.

Taký účet pána kandidáta Miloša Tamajku je na stránke Slovenskej Sporiteľne, nájdite si tam transparentné účty, meno a priezvisko.

Áno, pán Tamajka má taký účet, 26.9. 2018 ho založil, v septembri nemal žiadne úhrady, nič sa nekonalo? Konalo – inzerát v A.B. Piešťany, z 21.09.18.,

Ten stál tak 80 € (nechce sa mi prepočítavať cm2) – ale zrejme nestál, musel byť zadarmo, pretože na účte sa nič nepohlo.

V zákone sa píše všetky platby, tak 80 či 5 € – malo to byť hradené z transparentného účtu p. Tamajku, ale nebolo. Jje to teda správny delikt, s príslušnou pokutou podľa § 31 uvedeného zákona. Omyl, alebo úmysel – zákon to nerozlišuje, nech sme ale gentlemani, mohol to byť omyl?

 

Skúmajme ďalej, vlastne aké skúmanie.

Dňa 6. septembra navštívil pán prezident Kiska Piešťany.

Pár dní potom – už si nepamätám presne dátum, pristáli v schránkach občanov mesta Piešťanské novinky. Podľa tiráže periodická tlač s periodicitou občasník, druhé číslo. Vydavateľom Resistance Investment, firma sídli v Prešove, majitelia v Trenčíne.

Áno, taká tlač je v zozname periodickej tlače, len nie občasník ale dvojtýždenník, a že vyšla práve pred voľbami – to je predsa možné.

Ale nie je možný obsah: pod fotkou na polovici titulnej strany, kde si pán prezident podáva ruky s – ach, ktože to je, niekto s primátorskou reťazou, nuž veru, pán primátor Miloš Tamajka. Dobre, aj to patrí do novín. Ale tento občasník, č. 2 je plný chvál, čo sa v meste vybudovalo, čo mesto podporilo, akí noví investori prišli, aké eurofondy sa vybavili, čo pokazili poslanci– slovom lepšia volebná reklama neexistuje. Decentná, vysoko hodnotná. Nie je tam ani slovka o tom sa nevybavilo, čo sa preplatilo, ako Piešťany upadajú, ako je pán primátor chodí po súdoch – o tom ani riadoček.

Slovom – je to volebná kampaň podľa §2 zákona, je to propagácia činnosti pána Tamajku, za ktorú pán Tamajka znova neplatil. Znova vykonal – a teraz už neodvolateľne úmyselný správny delikt. Úmyselne a organizovane obchádzal zákon.

A majú naši, ale nielen naši ľudia, ale všeobecne ľudia na Slovensku držať hubu a krok a nič k tomu nepovedať, neurobiť?

Niekedy padne kosa na kameň.

No obávam sa, že to bude aj v tomto prípade – poradím sa s kolegami a podám riadne oznámenie o podozrení zo spáchaného správneho deliktu. Drobné za prvý inzerát by som prepáčil, ale nechutné klamanie – tie Piešťanské novinky to je nielen neférové, to je nezákonné.

Klamať sa nesmie. Lebo kto klame aj kradne, ako hovorievala moja mama.

A ja dodávam: klamári nesmú do politiky.