Matteo Salvini hrozí uzavretím letísk utečencom z Nemecka. Dohody o návratoch migrantov nefungujú

Príslušné vyhlásenie bolo urobené potom, čo sa objavili informácie o zámere Nemecka vyslať budúci týždeň migrantov späť do Talianska.

Krajiny EÚ sa hádajú, a rozhodujú o tom, kto je za utečencov zodpovedný a teraz Taliansko hrozí uzavretím letísk pre lietadlá s migrantmi z Nemecka, uviedol Daily Express.

V súčasnej dobe obe krajiny pracujú na dohode, ktorá by Nemecku umožnila vrátiť späť do Talianska všetkých migrantov, ktorí tam žiadali o azyl. Avšak taliansky minister vnútra Matteo Salvini varoval, že im zavrie letisko, rovnako ako predtým uzavrel prístavy.

“Ak si niekto v Berlíne alebo v Bruseli myslí, že vrhne desiatky prisťahovalcov neautorizovanými charterovými letmi do Talianska, potom im dajte vedieť, že nie, a žiadna osoba nebude prijatá našom letiskom,” cituje politika Daily Express.

Online vydanie  uvádza, že Salvini urobil príslušné vyhlásenie po tom, čo talianske noviny La Repubblica oznámili, že nemecká agentúra pre utečencov poslala desiatky listov migrantom, ktorí prišli do Nemecka z Talianska. V týchto listoch agentúra informovala o svojich nadchádzajúcich charterových letoch späť do Talianska, ktoré začnú už budúci týždeň. Žiadna strana nepotvrdila, že tieto lety sú skutočne naplánované, uviedli noviny.

Pred mesiacom oznámil nemecký minister vnútra Horst Seehofer, že  Berlín a Rím dospeli k dohode o utečencoch. Lenže nasledujúci deň po vyhlásení Seehoffera Salvini jeho slová poprel.

Predpokladá, že za každého migranta, ktorý sa vrátil do Talianska, musí Nemecko prijať ako utečenca, ktorý bol zachránený na mori.

Navyše Salvini požadoval od Nemecka ďalšie ústupky. Napríklad taliansky minister trvá na revíziu dublinskej dohody, podľa ktorej je prvá krajina EÚ, do ktorej utečenec prišiel, povinná posúdiť jeho žiadosti o azyl. Podľa Salviniho to príliš zaťažuje krajiny ako Taliansko a Grécko, poznamenal Daily Express.