Mayovej sa sype vláda, len dnes jej rezignovali dvaja ministri

Kvôli nesúhlasu s návrhom brexitovej dohody, ktorý v stredu podporil kabinet premiérky Theresy Mayovej, dnes z britskej vlády odstúpili minister pre odchod z Európskej únie Dominic Raab a ministerka práce Esther McVeyová. Rezignáciu oznámili tiež traja nižšie postavení členovia vládneho aparátu. Raab neskôr povedal, že Európska únia Britániu vydierala.

“Dnes som rezignoval na post ministra pre brexit. Nemôžem s pokojným svedomím podporiť podmienky navrhované v našej dohode s EÚ,” napísal Raab na twitteri, kde zároveň priložil kópiu rezignačného listu adresovaného Mayovej. “S poľutovaním oznamujem, že po včerajšom (stredajšom) kabinetnom zasadnutí musím rezignovať.” píše Raab premiérke. Uznáva síce, že chápe, prečo sa Mayová rozhodla obhajovať podobu dohody, s ktorou vláda v stredu súhlasila, sám ju ale podporiť nemôže.

“A to z dvoch dôvodov. Po prvé, som presvedčený, že regulačné opatrenia navrhované pre Severné Írsko predstavuje veľmi reálnu hrozbu pre celistvosť Spojeného kráľovstva. Druhým dôvodom je môj nesúhlas s poistkou, ktorá by v prípade neexistencie dohody o podobe budúcich vzťahov po skončení prechodného obdobia začala platiť, aby medzi Severným Írskom a únijným Írskom nevznikla žiadna tvrdá hranica. Právo veta v tomto prípade má mať EÚ.”

 

 

Raab neskôr povedal, že Brusel pri vyjednávaní Britániu vydieral ak výsledná dohoda neprejde britským parlamentom. Británia by podľa neho mala vyjednávania ukončiť a prijať krátkodobé problémy, než aby “sa upísala podmienkam, ktoré by ju mohli poškodiť na dlhé roky dopredu”, napísala hlavný politická spravodajkyňa BBC. Raab údajne napriek tomu stále podporuje premiérku Mayovia a diskusiu o jej nahradení považuje za nezodpovedné.

Rezignáciu podala aj ministerka práce Esther McVeyová. Távo svojom rezignačním liste napísala, že uskutočnenie brexitu je vecou dôvery a záležitosťou pre budúcnosť a celistvosť Británie. “Dohoda, ktorú ste včera  predložila kabinetu, nerešpektuje výsledky referenda,” uviedla teraz už bývalá ministerka. Zároveň tvrdí, že návrh dohody nespĺňa skoršie sľuby Mayovej, že Británia opäť získa kontrolu nad svojimi financiami, hranicami a obchodnou politikou. “V týchto veciach som vás vždy podporovala,” napísala premiérke McVeyová. Rovnako ako Raab vyslovila obavy, že dohoda ohrozí britskú územnú celistvosť.

“Od názoru, že žiadna dohoda je lepšia ako zlá dohoda, sme sa presunuli k postoju, že akákoľvek dohoda je lepšia ako žiadna dohoda,” zdôraznila McVeyová. “Toto nemôžem hájiť a pre takú dohodu hlasovať nemôžem,” dodala.

Štátny tajomník pre Severné Írsko Shailesh Vara, ktorý odchod z kabinetu ohlásil ako prvý, oznámil, že nemôže súhlasiť s brexitovou dohodou, podľa ktorej Británia uviazne na polceste bez časového harmonogramu, kým sa opäť stane samostatnou krajinou.