Medzi Rakúskom a Ruskom to iskrí. Kurz sa dopálil kvôli špionážnej afére

Prípad rakúskeho penzionovaného plukovníka, ktorý vraj počas služby v armáde pôsobil ako špión v prospech Ruska, môže výrazne zaťažiť vzťahy medzi Viedňou a Moskvou. Agentúre APA to dnes povedala šéfka rakúskej diplomacie Karin Kneisslová, ktorá kvôli tejto afére zrušila návštevu Moskvy plánovanú na december.

 Rakúsko si predvolalo ruského veľvyslanca vo Viedni a ruské ministerstvo zahraničia si zase “na koberček” pozvalo rakúskeho veľvyslanca v Moskve, aby rakúska obvinenia vysvetlil.

“Vzťah medzi Ruskom a Európskou úniou sa týmto nezlepší,” povedal dnes ráno na krátkej tlačovej konferencii Kurz. “Špionáž je neprijateľná,” dodal. Na otázku, či Viedeň zvažuje vyhostenie ruských diplomatov, odpovedal, že ďalší postup vláda prerokuje s európskymi partnermi.

“Prípad ukazuje, že aj po konci studenej vojny musíme upevniť našu bezpečnostnú sieť vnútri Rakúska,” uviedol minister obrany Mario Kunášek.

Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov povedal, že ho informácie o tomto prípade “nepríjemne prekvapili”. O rakúskom plukovníkovi podozrivom zo špionáže vraj nič nevie.

Agentúra Reuters pripomína, že Rakúsko nenasledovalo príklad ostatných členov EÚ, ktorí sa pripojili k Británii a USA a vyhostili niekoľko ruských diplomatov, keď Londýn obvinil Moskvu zo zodpovednosti za priotrávenie bývalého dvojitého agenta Sergeja Skripala a jeho dcéry v Anglicku.

Kancelár Kurz povedal, že toto rozhodnutie bolo v súlade so zásadou rakúskej neutrality a s tradíciou, kedy sa Rakúsko snaží udržiavať dobré vzťahy s krajinami po oboch stranách bývalej železnej opony.

Informácie o výzvednej činnosti teraz 70 ročného muža zo Salzburgu dostalo Rakúsko zo zahraničia. Podľa denníka Kronen Zeitung so špionážou pre Moskvu začal už v 90. rokoch.

Rusi mu dodali potrebné technické vybavenie a on im potom každé dva týždne odovzdával informácie týkajúce sa rakúskeho letectva, delostreleckých systémov alebo situačných hodnoteniach.

V posledných rokoch poskytoval údaje o migrácii v Rakúsku, alebo vytvoril osobnostné profily mnohých vysoko postavených príslušníkov rakúskej armády. Za svoje služby pre Moskvu vraj získal 300.000 eur.

Podľa denníka Die Presse muž nevyzradil Rusom žiadne prísne utajované informácie. Vraj išlo skôr o správy dostupné na armádnom intranete a z jeho okolia. Armáda túto vec však naďalej vyšetruje.

Prípad vyšetruje prokuratúra pre podozrenie z vyzradenia štátneho tajomstva. Experti skúmajú elektronické zariadenia, ktoré dôstojník používal, vrátane jeho notebooku. Vraj o svojej činnosti obsiahlo vypovedal a všetko priznal.

Rakúska opozícia dnes uviedla, že “bezpečnostným rizikom” pre Rakúsko je samotná vládna FPÖ a jej dobré kontakty s Ruskom. Táto strana obsadila okrem iného ministerstvo vnútra a obrany.