Militantní migranti v Bosne a Hercegovine: Výsledok 100 až 200 trestných činov v meste Bihać

Pohraničné mesto Bihac leží na severozápade Bosny blízkosti chorvátskej hranice. Je jednou z oblastí, ktorá je súčasťou takzvanej “novej západnej balkánskej migračné cesty”. Ešte pred pár mesiacmi miestni ľudia migrantom pomáhali. To sa ale rýchlo zmenilo – hlavne kvôli neustále rastúcemu počtu prichádzajúcich utečencov, ktorí sú čoraz militantnejší a agresívnejší.

Od začiatku roka 2018 do tejto pohraničnej oblasti dorazilo niekoľko tisíc migrantov, väčšinou z Pakistanu a Afganistanu. Chorvátska vláda v úzkej spolupráci s Bosnou a Hercegovinou a agentúrou Frontex zintenzívnila dohľad nad 1000 kilometrami pobrežnej oblasti.

A aj keď väčšina Bosniakov na začiatku tohto roka preukazovala obrovskú solidaritu s migrantmi, v nedávnej dobe sa v Bihać aj v blízkom pohraničnom mestečku Velika Kladusa konali demonštrácie proti migrácii. “Zdá sa, že sa verejná mienka na mieste rýchlo mení,” uvádza server Euronews, ktorý urobil rozhovor so starostom mesta Bihac Suhr Fazlicem.

“Na začiatku tohto roka – okolo februára, kedy do Bihać prišli prví migranti – cítili obyčajní ľudia skutočne empatiu. Počas vojny bol Bihac obkľúčený viac ako 1000 dní, takže ľudia chápu, aké to je byť v núdzi. Počas tohto roka ľudia migrantom veľa pomohli, pokiaľ ide o zdravotnú starostlivosť, oblečenie a mnoho ďalších vecí, “vysvetľuje starosta.

Jedným dychom ale dodáva, že na začiatku išlo len o skupinu 70 alebo 100 ľudí. “O iba šesť mesiacov po tom Červený kríž v Bihać musel pripravovať 100 jedál denne. A v októbri sa čísla opäť zväčšili a nikto už nevie, koľko migrantov tu v Bihac je. Ale bude to viac ako 3000 osôb, čo je pre tak malú komunitu, ako je Bihac, problém, “priznáva Fazlic.

V poslednej dobe podľa neho prichádzajú niektorí migranti, ktorí sa správajú podivne. Niekedy vraj vykazujú až militantné správanie. “Zaznamenali sme viac ako 100, možno dokonca až 200 trestných činov. To je jeden z dôvodov, prečo tunajší obyvatelia zmenili svoj postoj voči migrantom. Ale je tiež iné, ak v uliciach Bihać stretnete so skupinou 20 mladých mužov z Blízkeho východu, možno z vojnovej zóny, alebo s rodinou s malými deťmi, “priznal starosta Bihac.

Aj preto je podľa neho nutné zastaviť prúd ľudí, ktorí do mesta prichádzajú. Naviac je vraj treba zbaviť sa prebytku migrantov, ktorí tam už teraz žijú. “Bihac je malá komunita s iba 50 000 obyvateľmi. Ak máte tu okolo 5 000 migrantov, znamená to desať percent miestnej populácie – a to je problém. Dokážete si predstaviť Sarajevo – mesto s približne pol miliónom obyvateľov – že privíta 50 000 migrantov? Obec Bihac tiež potrebuje nejakú náhradu škody spôsobenej migrantmi, “vysvetľuje Fazlic.

Problém migrácie je podľa neho globálny problém. “Je to problém Európy. Je to problém krajín okolo nás. Je to problém Bosny a Hercegoviny ako štátu. Ale všetko dopadá na Bihac. To nie je fér, sme poslednou inštanciou, aby sme sa s touto otázkou vysporiadali. Očakávame od Európskej únie, od Chorvátska, od našich susedov, od našich vlastných štátnych inštitúcií, že sa s týmto problémom vyrovnajú. Problém je skutočný, musíme sa s tým vyrovnať, “uvádza s tým, že jeho mesto žiadne nástroje, ako sa s vecami vysporiadať, nemá.

A kto konkrétne by mal podľa neho pomôcť? “Európske krajiny, ako je Chorvátsko, Taliansko, Rakúsko, Nemecko (…), by mali tieto osoby dostať. Všetci chcú ísť do Nemecka, Rakúska, Talianska, Chorvátska, Francúzska … Nechcú zostať v Bosne, to je problém, “dodáva Fazlic.