MIMORIADNA SPRÁVA: Sýria už má raketové systémy S-300. Rusko ich poslalo ako dar

Protivzdušné rakety S-300, ktoré Rusko dodalo nedávno Sýrii, bol dar. S odvolaním sa na vojenské zdroje o tom informovala agentúra TASS.

Protivzdušné rakety S-300, ktoré Rusko dodalo nedávno Sýrii, bol dar. S odvolaním sa na vojenské zdroje o tom informovala agentúra TASS. Minister obrany Sergej Šojgu o dodaní rakiet hovoril už 2. októbra bez uvedenia spôsobu úhrady.

Ide podľa neho o rakety, ktoré boli v minulosti v arzenále ruskej armády, prešli opravou v ruských podnikoch, sú v dobrom stave a schopné plniť bojové úlohy.

Zdroj uviedol, že Sýrii boli rakety dodané bez nároku na zaplatenie. Súčasťou dodávky bolo 100 riadených striel typu zem-vzduch.

Rusko so Sýriou pôvodne dohodlo dodanie rakiet S-300 v roku 2010, avšak kontrakt bol neskôr pozastavený. Tentoraz Moskva zbrane doručila v reakcii na zostrelenie ruského lietadla Il-20 v septembri nad Stredozemným morom. Sýrska protivzdušná obrana stroj mylne pokladala za izraelskú stíhačku.

Pri incidente prišlo o život 15 ľudí, ktorí boli na palube. Šojgu potom 24. septembra vyhlásil, že Rusko posilní bojovú kapacitu sýrskej armády dodávkou rakiet S-300.

Tieto rakety majú dosah 250 kilometrov a sú schopné zasiahnuť niekoľko cieľov naraz. Moskva ich dodala už niekoľkým krajinám, okrem iného Iránu alebo Číne.

Indii poskytne vyspelejšie rakety S-400.