MIMORIADNA SPRÁVA: Výbuch na základni v Turecku zranil 25 vojakov. Pozrite si aj video

Najmenej 25 tureckých vojakov utrpelo zranenia a ďalších sedem je nezvestných po piatkovej údajnej nehode s delostreleckú muníciou na základni na juhovýchode Turecka. O explózii na základni Sung Tepe neďaleko Iraku aj Iránu informovala agentúra AFP s odvolaním sa na turecké úrady. Podrobnosti nešťastia sú vraj nejasné.

Podľa AFP o závažnosti incidentu svedčí, že sa ešte v piatok večer na juhovýchod Turecka vydali minister obrany Hulusi Akar a náčelník generálneho štábu Yasar Güler.

Ministerstvo obrany vo vyhlásení uviedlo, že k “nehode” došlo po odpale z ťažké zbrane. Nie je jasné, či bol tento výstrel súčasťou bojovej operácie, alebo cvičenia. Hospitalizovaných bolo 25 vojakov, pričom vážnosť ich zranenia nebola známa. Po ďalších siedmich členoch armády úrady pátrajú.

Základňa Sung Tepe sa nachádza v horách juhovýchodného Turecka, kde často dochádza k stretom armády s ozbrojencami zo Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorú Ankara považuje za teroristickú organizáciu. Turecko okrem toho pravidelne bombarduje základne PKK na severe Iraku.

Úrad guvernéra provincie Hakkari, pod ktorú spadá aj miesto piatkového incidentu, najprv ako jeho príčinu uviedol výbuch “chybnej munície” v momente “výstrelu delostrelectva”.

V neskoršom vyhlásení sa ale hovorilo o “explózii v muničnom skladu”. Turecké úrady podľa AFP zakázali médiám zverejňovať obrázky zachytávajúce miesto výbuchu.