“My pôjdeme do neba a oni jednoducho zomrú,” povedal Putin k jadrovej vojne

Rozhovor prezidenta s členmi klubu Valdaj skončil rozhovorom o susednej Ukrajine. Kyjev vo svetle nadchádzajúcich volieb neplní dohody z Minska a za týchto podmienok je dôležité zabrániť zhoršeniu situácie v Donbasu, povedal ruský prezident.

Jadrové zbrane, terorizmus, sankcie a “hrôza zodpovednosti” o tom všetkom Vladimír Putin hovoril na stretnutí medzinárodného diskusného klubu Valdaj. Informujú Ria Novosti.

Ruský prezident každoročne zdieľa svoj názor s hosťami klubu: diplomatmi, odborníkmi a novinármi. Ale tentokrát bol obzvlášť otvorený.

Koncepcia jadrovej vojny

Putin musel vysvetliť svoju pripravenosť použiť jadrové zbrane. Rusko to urobí iba potom, čo sa uistí, že potenciálny agresor udrel. “Náš koncept je odpoveďou na útok,” povedal. Vysvetlil: podstata ruskej jadrovej doktríny spočíva v tom, že “agresor musí vedieť: odplata je nevyhnutná, aj tak bude zničený“.

“A my, ako obeť agresie, my ako mučeníci pôjdeme do neba a oni jednoducho zomrú,” povedal sucho Putin. A dodal: “Pretože nebudú mať ani čas na pokánie.”

Moderátor sa opýtal, či ho Putina “straší” zodpovednosť, ktorá na ňom spočíva. “Ak ste vykonali nejakú prácu, musíte vopred porozumieť s čím súvisí. Ak ju prijmete, musíte konať opatrne, nie bezohľadne, nezodpovedne, musíte vyhodnocovať všetky riziká, ktoré je potrebné vziať do úvahy. Premýšľajte o osobnej sebaúcte, “vysvetľoval prezident. Podľa neho je táto kvalita zvlášť dôležitá pre tých, ktorí sú zodpovední za osud miliónov spoluobčanov.

Putin strach ako metódu riadenia, neuznáva: “Je to zlá metóda riadenia, pretože je veľmi nespoľahlivá.”

O falošnom hrdinstve a prítomnosti

Rozhovor začal tragédiou, ktorá sa stala v predvečer v Kerči. Podľa názoru prezidenta je to tiež výsledkom globalizácie. “Mladí ľudia s nestabilnou psychikou vytvárajú pre seba falošných hrdinov. To znamená, že pre mladých ľudí nevytvárame potrebný, zaujímavý a užitočný obsah. “

Chopili sa tejto náhrady  za hrdinstvo. “To vedie k tragédiám tohto druhu,” povedal Putin. Súčasne si je istý, že skutočné hrdinstvo má miesto v našich životoch – je to ochrana civilizácie pred dnešnými ranami, z ktorých jednou je terorizmus.

Prezident pripomenul udalosti z konca deväťdesiatych rokov – začiatok milénia:

“Veľmi rýchlo zabúdame na zlé, na území Ruska bola občianska vojna. Rusko na túto výzvu odpovedalo, ale zatiaľ sa nie je možné zbaviť  terorizmu ako celku – nie je možné sa s ním vyrovnať, k tomu je potrebné dobre koordinovaná práca všetkých krajín. “

Hlava štátu dodala, že v boji proti terorizmu Rusko začalo aktívnu činnosť v Sýrii. A považuje úlohu celkovo za splnenú. Aj keď nedokončený, vrátane “našich amerických partnerov”. Ako príklad Putin upozornil na rukojemníkov na ľavom brehu Eufratu – územie pod patronátom Američanov, ktorí sa spoliehajú na kurdské ozbrojené skupiny: “Zajali tam (teroristi) 130 rodín, takmer 700 ľudí ako rukojemníkov, desať ľudí bolo popravených predvčerom, bolo to hrozné, katastrofa, podľa môjho názoru! Musíme s tým niečo urobiť. O čom naši kolegovia mlčí. ”

Krym nie je “obsadený”, je náš

Američanom bola venovaná významná časti diskusie. Moderátor zdieľal pocit, že stretnutie medzi Putinom a Donaldom Trumpom len zhoršujú vzťahy medzi oboma krajinami. Stretnutia s Trumpom sú ale podľa Putina pozitívnejšie než negatívne: “Je lepšie komunikovať a kontaktovať sa navzájom než sa ospravedlňovať za akcie, štekať a nadávať.” Ruský prezident nesúhlasil s tým, že Američan “počuje len seba”: “To nie je pravda. Nesúhlasím s tými, ktorí hovoria, že toká ako čierny tetrov a nikoho nepočuje. ”

Rusko, povedal, sa v súčasnej dobe nebojí. “Nebojíme sa – krajina s takýmto územím, s takým obranným systémom, s takým obyvateľstvom, pripraveným brániť svoju nezávislosť, svoju zvrchovanosť,” pokračoval. “Nie všade, nie vo všetkých krajinách, existuje taká predispozícia občanov, aby dali svoj život za vlasť – my ju máme. ” “Nikto s tým nemôže nič urobiť, to nám dáva istotu, že sa môžeme cítiť pokojne,” poznamenal Putin.

A čo o tom, že nikam nepôjdete, budú sa s vami hádať: čo s Krymom? “Spýtal sa hosť. A dostal odpoveď:”Krym je náš. Nie preto, že sme prišli a niečo obsadili, ale preto, že sa ľudia v referende rozhodli, a to demokraticky,” pripomenul.

Demokracia

Hovorilo sa aj o demokracii. Ak sa Západ snaží zablokovať ruský televízny kanál RT, potom Rusko vyhráva bitku o myseľ ľudí, povedal Putin. “Čo sa to deje v niektorých krajinách, kde pracuje? Sú zatváraní, čo znamená, že sa bojí konkurencie, “povedala hlava ruského štátu.” Vytvárajú podmienky, kvôli ktorým nemôžu plniť svoju priamu funkciu ako médiá, spôsobujú problémy. ” Putin zdôraznil, že v Rusku neexistujú žiadne globálne mediálne stanice, ako napríklad BBC, Fox News či CNN. “Máme iba jedno médium, ale keď spôsobuje takéto pálenie záhy a strach z vplyvu na myseľ, znamená to, že vyhrávame nad takou konkurenciou,” dodal.

Sankcie nebudú zrušené, ale vzťahy s Kyjevom sa môžu zlepšiť

Farmár Oleg Sirota poďakoval za sankcie – jeho syráreň rastie o 300 percent ročne kvôli politike protekcionizmu a slabej konkurencii. Vyslovil obavu, že sankcie budú náhle zrušené: “Rád by som spal ešte pár rokov.” Putin ho upokojil: podľa všetkých príznakov ich zatiaľ nezruší.

Rozhovor prezidenta s členmi klubu Valdaj skončil rozhovorom o susednej Ukrajine. Kyjev vo svetle nadchádzajúcich volieb neplní dohody z Minska a za týchto podmienok je dôležité zabrániť zhoršeniu situácie v Donbasu, povedal ruský prezident. Organizácia teroristických útokov a vrážd ľudí, ktorí sú zvolení obyvateľmi do vedenia týchto regiónov, zvláštnymi službami Ukrajiny, je najhorší spôsob, ako budovať vzťahy s týmito územiami. Ale stojíme pred prezidentskými a parlamentnými voľbami. A Putin pripustil, že očakáva budovanie vzťahov s novým vedením Ukrajiny. “Sme na to pripravení, chceme to,” zdôraznil. Ale odpovede na otázku, ako sa jeho sebapochopenie zmenilo za posledných pätnásť rokov, sa Putin vyhol. Pretože “posudzovať seba samého nie je príliš slušné”.