Námestník britského ministra dopravy Johnson odstúpil. Žiada referendum o brexite

Vláda britskej premiérky Theresa Mayovej musí čeliť ďalším nepríjemnostiam. Námestník ministra dopravy Jo Johnson, mladší brat bývalého ministra zahraničia Borisa Johnsona, sa v piatok vzdal funkcie a žiada vyhlásenie nového referenda o brexite. Chce tak zabrániť vazalstvu alebo chaosu, čo sú podľa neho jediné možnosti, ktoré môže plán premiérky priniesť.

“Británia stojí na prahu najväčšej krízy od čias druhej svetovej vojny,” povedal bývalý žurnalista, ktorý v roku 2016 podporil zotrvanie v Európskej únii. Plán premiérky Mayovej označil za bludný a vyhlásil, že nemôže podporiť dohodu, ktorá bude predstavená parlamentu v horizonte niekoľkých týždňov.

Podľa štyridsaťšesť ročného politika ide o najväčšie zlyhanie štátnej moci od krízy v súvislosti so Suezským prieplavom z roku 1956, kedy bola Veľká Británia potupne donútená Spojenými štátmi k stiahnutiu jednotiek z Egypta. “Postaviť národ pred voľbu medzi dvoma hlboko neatraktívnymi  možnosťami, vazalstvom a chaosom, je zlyhaním britského štátnictva v rozsahu, ktorý tu nebol od čias Suezskej krízy,” vyhlásil Johnson.

“Vzhľadom k tomu, že sa realita brexitu výrazne vzdialila tomu, čo bolo ľuďom prisľúbené, je jedinou demokratickou možnosťou nechať verejnosť, aby mala posledné slovo,” myslí si politik, ktorý je bratom bývalého ministra zahraničia a kritika postoju premiérky Mayovej Borisa Johnsona.

Bývalý námestník ministra dopravy požaduje referendum, v ktorom by mali Briti možnosť vybrať si medzi zotrvaním v EÚ, brexitom podľa Mayovej a brexitem bez dohody. Kancelária premiérky takúto možnosť odmieta. Druhé referendum o členstvo v Európskej únie podľa nej neprebehne “za žiadnych okolností”.

Jo Johnson je už štrnástym politikom, ktorý od novembra minulého roka vládu premiérky opustil. S pokračujúcimi rokovaniami medzi Londýnom a Bruselom sa britská premiérka ocitá pod čoraz silnejším tlakom odporcov jej vízie brexitu.

Rad politikov kritizuje kompromisné riešenie, ktoré by znamenalo dočasné zotrvanie v európskej zóne voľného obchodu. To by ponechal Veľkú Britániu napospas rozhodnutím únie bez možnosti sa na nich akokoľvek podieľať.

Johnson vo svojom vyhlásení o rezignácii uviedol, že návrh Mayovej by ponechal Britániu v “oveľa horšej” vyjednávacej pozícii, než v akej sa nachádza teraz. Zo svojho pôsobenia na ministerstve dopravy zároveň vie, ako “bolestivý” by bol odchod bez dohody.

Podporovateľ brexitu Boris Johnson rozhodnutie svojho brata uvítal a vyhlásil, že obaja napriek odlišným pohľadom na vzťah Veľkej Británie s Európskou úniou “zdieľajú zdesenie” z postoja premiérky a jej vedenia vyjednávania.