Ruský raketový systém S-400 chce aj napriek sankciám kúpiť 13 krajín

Saudská Arábia, Katar, Alžírsko, Maroko, Egypt, Vietnam aj Irak diskutujú o kúpe raketového systému S-400 z Ruska. USA očakávajú, že viaceré krajiny pod politickým tlakom USA si to rozmyslia.

S-400, mobilný raketový protiletecký a protiraketový systém, je odpoveďou Kremľa na americké platformy Patriot a THAAD. Lockheed Martin vyrába systém THAAD a Raytheon vyrába systém Patriot.

Akékoľvek prípadné ekonomické alebo politické sankcie by spadali pod zákon o potlačenie amerických protivníkov prostredníctvom sankcií, ktorý prezident Donald Trump podpísal v auguste roku 2017. V septembri USA uvalili sankcie na Čínu za nákup stíhacích lietadiel a rakiet z Ruska. USA by však mohli udeliť výnimky, informuje CNBC.

Čína, India a Turecko už s Kremľom uzatvorili kúpne zmluvy. Čína, ktorá je zapojená do obchodného boja so Spojenými štátmi, je v polovici doby konečnej dodávky systému S-400. India, najväčší odberateľ ruských zbraní, podpísala zmluvu s Moskvou o S-400 už minulý mesiac. Turecko, spojenec NATO, má v budúcom roku dostať svoj systém S-400 a očakáva sa, že systém bude pripravený na použitie do roku 2020.

Na otázku, prečo sa niektoré krajiny snažia kúpiť systém S-400 namiesto amerických systémov Patriot alebo THAAD, jeden z agentov spravodajskej správy vysvetlil, že zahraniční vojaci nie sú ochotní akceptovať ťažkopádny proces nákupu zbraní od americkej vlády.

“Mnohé z týchto krajín nechcú čakať na regulačné prekážky USA, S-400 má menšie vývozné obmedzenia a Kremeľ je ochotný urýchliť predaj preskakovaním akýchkoľvek regulačných bariér. Je to ako keď si to kúpim v obchode z regálu.”

Aj keď nie je jasné, koľko uvedené krajiny zaplatia za jeden systém, ruské zbrane sú všeobecne považované za lacnejšie ako americké zbrane a “pracujú” i bez rozsiahlej údržby.

Ďalšia osoba, ktorá je oboznámená s touto záležitosťou, uviedla, že Moskva zvyčajne dodá prvé systémy do dvoch rokov od podpisu zmluvy, čo je časová os, ktorú USA pravdepodobne nie sú schopné dodržať.

Systém S-400, nástupca raketových systémov S-200 a S-300, debutoval na svetovej scéne v roku 2007. V porovnaní s americkými systémami je ruský S-400 schopný zapojiť širšie spektrum cieľov, v dlhších vzdialenostiach a proti viacerým hrozbám súčasne.

Pokiaľ ide o schopnosť, jeden zdroj poznamenal, že kým neexistuje žiadna dokonalá zbraň, S-400 predčí dokonca aj THAAD, americký “drahokam” pre raketovú obranu.

“Žiadny iný americký systém nezodpovedá schopnostiam S-400, chrániť veľké rozlohy vzdušného priestoru na tak dlhé vzdialenosti,” tvrdí utajený zdroj.

S-400 sa môže zamerať na vysokoletiace a neviditeľné ciele, ako sú stealth bombardéry, lietadlá, riadené strely, presne riadené rakety a niektoré taktické balistické rakety, dodal zdroj. Ruský systém je tiež schopný chrániť pred útokom rojov.

“Sú to najzaujímavejšie geopolitické aspekty ponúk S-400,” povedal Thomas Karak, riaditeľ Projektu raketovej obrany v Centre pre strategické a medzinárodné štúdie.

Karak zdôraznil, že napriek náklonnosti k ruskému systému, S-400 doteraz nevidel v boji, na rozdiel od amerického systému protiraketovej obrany Patriot.

“Zdá sa, že Rusko využíva predaj leteckej obrany v oveľa väčšom politickom a ekonomickom rámci,” uviedol Karak.