NÁRODNÁ KOALÍCIA považuje zákon o zvyšovaní platov starostov a primátorov za výsmech bežným ľuďom

NÁRODNÁ KOALÍCIA vyzýva parlamentné strany, aby zajtra v stredu 24.októbra návrh na zvýšenie platov starostov a primátorov a ich odstupné odmietli a preukázali tak solidaritu s bežnými ľuďmi na Slovensku. 

Skupina deviatich poslancov Smeru a jedného poslanca zo SNS predložila koncom mája tohto roku návrh, ktorým sa starostom a primátorom zvýšia platy.

Okrem platov porastie aj odstupné. Návrh parlamentu predložili Dušan Bublavý, Igor Choma, Ján Podmanický, Milan Panáček, Ľubomír Petrák, Ján Senko, Michal Bagačka, Tibor Glenda a Dušan Muňko za Smer a Stanislav Kmec za SNS. Okrem Glendu, Muňka a Kmeca všetci politici pôsobia ako primátori či starostovia. Šiesti z nich sa uchádzajú o opätovné zvolenie.

Návrh zákona prešiel pred letom. V júni zaň zahlasovalo 114 poslancov a návrh prešiel do druhého čítania.

Následne na septembrovej schôdzi prerokovali a schválili tento návrh tri výbory – Ústavnoprávny výbor, Výbor NR SR pre financie a rozpočet a Výbor NR SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Pôvodne mal nadobudnúť účinnosť 1. novembra, teda ešte pred komunálnymi voľbami. Andrej Hrnčiar, Elemér Jakab a Peter Antal však v pozmeňujúcom návrhu uviedli, aby vzhľadom na charakter úpravy bol takto upravený zákon účinný až od 1. januára nasledujúceho roku. O návrhu v druhom čítaní sa má hlasovať v stredu 24. októbra.

NÁRODNÁ KOALÍCIA už v máji (viď Hlavné Správy) pri predkladaní tohoto zákona upozorňovala, že je to Ficov darček verným starostom a primátorom a že si tak vládna koalícia ide kupovať regionálne politické štruktúry a odmeňovať svojich verných.

Naviac takýto návrh zvýši zadlženosť miest a obcí a dodnes nie sú známe dopady na rozpočty miest a obcí a celkovo na rozpočet verejnej správy.

Výhrady NÁRODNEJ KOALÍCIE sa naplnili v júni tohoto roka, keď bol zákon posunutý do druhého čítania. V čase keď sa v parlamente diskutovalo o rodičovskom príspevku a jeho zvýšení alebo o ďalších prosociálnych návrhoch, ktoré boli zhodené vládnou koalíciou zo stola.

NÁRODNÁ KOALÍCIA považuje návrh zákona, ktorým sa zvýšia starostom a primátorom platy a zároveň odstupné za aroganciu moci Smeru a SNS a výsmech ľuďom, ktorí denne bojujú o svoje prežite z pár stoviek eur.

NÁRODNÁ KOALÍCIA vyzýva parlamentné strany, aby zajtra v stredu 24.októbra návrh na zvýšenie platov starostov a primátorov a ich odstupné odmietli a preukázali tak solidaritu s bežnými ľuďmi na Slovensku.