Nemecko nedá Poľsku ani euro. Otázku odškodnenia má za uzavretú

“Postoj nemeckej vlády je známy a nezmenil sa,” povedal Seibert s odkazom na doterajší prístup Berlína. Nemecká vláda zastáva názor, že Poľsko sa nárokov na odškodnenie zrieklo už v roku 1953

Nemecko otázku odškodnenia Poľska za straty a škody spôsobené za druhej svetovej vojny považuje za uzavretú. Dnes to podľa agentúry PAP vyhlásil hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert, ktorý tak reagoval na nedeľné vyhlásenie poľského prezidenta Andrzeja Dudy, že Varšava na odškodneniach trvá.

“Postoj nemeckej vlády je známy a nezmenil sa,” povedal Seibert s odkazom na doterajší prístup Berlína. Nemecká vláda zastáva názor, že Poľsko sa nárokov na odškodnenie zrieklo už v roku 1953, potom v roku 1970 pri uzavretí hraničných sporov a pri potvrdení poľskej hranice pri zjednocovaní Nemecka na prelome rokov 1989 a 1990 a nakoniec v roku 2004, kedy Sejm, dolná komora poľského parlamentu, odpovedal na požiadavky vysídlených Nemcov.

Varšava ale tvrdí, že vyhlásenie poľskej vlády z roku 1953 o vzdaní sa reparácií bolo v rozpore s ústavou a bolo urobené za nátlaku Sovietskeho zväzu.

Experti poľskej parlamentnej komisie tento rok v auguste oznámili, že Poľsko v druhej svetovej vojne prišlo vinou Nemcov o viac ako päť miliónov obyvateľov a že Nemci aj v mestskej zástavbe spôsobili škody presahujúce 52 miliárd zlotých (asi 12 miliárd €), z toho škody za 36 miliárd zlotých (asi 8 miliárd €) postihli Varšavu.