Nemecko nepodporilo zámer USA vystúpiť z raketovej zmluvy

Napriek všetkému čo Slovensko na domácej politickej scéne zažíva, je spor okolo zmluvy INF to najpodstatnejšie a najdôležitejšie za posledných 30 rokov, čo sa deje v európskom priestore. Americká či ruská nová obranná doktrína, ktorá hovorí o ” americkom preventívnom jadrovom útoku” a “ruskej jadrovej odpovedi”, robí z Európy to najmenej vhodné miesto na život.

Spojené štáty by nemali odstúpiť od zmluvy INF, pretože táto zmluva má veľký význam pre európsku bezpečnosť, uviedlo nemecké ministerstvo zahraničných vecí.

Nemecko ako prvá z európskych krajín pochopilo nebezpečenstvo vyplývajúce z odstúpenia USA od Zmluvy o likvidácii jadrových rakiet stredného a malého doletu (INF). Je typické, že okamžite ale nebezpečný krok USA podporila Veľká Británia.

Podľa nemeckých politikov ukončenie činnosti INF začne novú fázu pretekov v zbrojení, napísal Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Vyhlásenie Donalda Trumpa o jeho zámere odstúpiť od zmluvy INF vyvolalo negatívnu reakciu v nemeckých politických kruhoch, uviedol denník Frankfurter Allgemeine. Ministerstvo zahraničných vecí Nemecka jasne uviedlo svoje stanovisko: zmluva by mala zostať v platnosti.

“Zmluva INF, ktorá zakazuje signatárom vytvárať a testovať pozemné rakety krátkeho a stredného doletu, je už 30 rokov dôležitým pilierom európskej bezpečnosti. Pre Európu má táto zmluva osobitný význam, “citovali noviny  slová hovorcu nemeckého ministra zahraničia Heiko Maasa.

Poslanec Bundestagu za CDU a člen výboru pre zahraničné veci, Roderich Kizevetter sa tiež vyslovil proti zámerom USA. Varoval, že odstúpenie Washingtonu od zmluvy by mohlo spustiť nové kolo pretekov v oblasti jadrových zbraní.

Ako Frankfurter Allgemeine pripomenul, má NATO podozrenie, že Rusko porušilo podmienky zmluvy INF zavedením rakiet novátor 9M729. Rusko uznalo prítomnosť týchto rakiet, ale nepodalo žiadne informácie a neumožnilo inšpekcie, a preto je o nich veľmi málo známe čo vlastne predstavujú v ruskej výzbroji.

Moskva tvrdí, že táto raketa sa nevytvárala ani neskúšala na dolet, ktorý INF zakazuje.